Miód malinowy to wyjątkowa odmiana tego tradycyjnego smakołyku. Powstaje z nektaru kwiatów malin i ma słodki, owocowy smak, dzięki czemu jest idealnym dodatkiem do przeróżnych potraw. Jak można go wykorzystać w swojej kuchni?
Jakie właściwości ma miód malinowy?
Miód to nie tylko przyjemne w smaku źródło energii. Ten słodki przysmak daje sporo korzyści dla naszego zdrowia – rozgrzewa, działa przeciwgorączkowo i napotnie, dzięki czemu świetnie się sprawdza podczas leczenia przeziębień, infekcji oraz chorób powodujących podniesienie temperatury ciała. Podawany przy takich schorzeniach miód malinowy złagodzi objawy i skróci czas trwania infekcji.
W sezonie jesienno-zimowym miód malinowy warto spożywać profilaktycznie, na wzmocnienie układu immunologicznego. To także doskonały środek na układ sercowo-naczyniowy – miód poprawia krążenie, polepsza kondycję naczyń krwionośnych, zwiększa wydolność organizmu. Bardzo przydaje się osobom, które ciężko pracują fizycznie albo intensywnie uprawiają sport. Miód malinowy dostarcza sporo witaminy C i B, prócz tego pierwiastki takie jak wapń, magnez, potas, żelazo.
Jak można spożywać miód malinowy?
Jak każdy inny miód, oczywiście pamiętając, że mimo swoich właściwości prozdrowotnych miód jest kaloryczny i zawiera sporo cukru, dlatego należy go stosować w rozsądnych ilościach. Miodem można posłodzić herbatę albo kawę, przy czym nie powinno się go dodawać do wrzątku, a do napoju już lekko schłodzonego – bardzo wysoka temperatura zabije część wartościowych mikroelementów.
Miód malinowy idealnie pasuje do tostów, naleśników, gofrów, racuchów, sprawdza się jako dekoracja ciast oraz deserów lodowych, może też być składnikiem wykorzystywanym do robienia słodkich kremów i mas tortowych. Smakuje zresztą nie tylko na słodko – miody świetnie komponują się z czerwonym mięsem, jako część aromatycznego sosu, na przykład z dodatkiem musztardy albo oliwy, soku z cytryny i przypraw.
Czy to na pewno ten miód?
Miód malinowy warto kupować w sprawdzonych sklepach, na przykład na eterno.pl. Dość często się bowiem zdarza, że „miód malinowy” nie jest oryginalnym miodem z nektaru kwiatów malin, ale tańszym miodem, do którego jedynie dodano owoce malin.
Oryginalny miód malinowy ma odcień jasnego złota, ale spotyka się także miody o różowawym odcieniu – w tym przypadku do gotowego miodu malinowego dodano jeszcze owoce, dzięki czemu gotowy produkt ma inny kolor i więcej witaminy C, pochodzącej z malin.