Żyjecie razem i macie oddzielne rachunki osobiste. Chociaż takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, warto rozważyć także wspólne konto bankowe. Taka opcja również ma wiele zalet – poznaj te najważniejsze i sprawdź, czy to opłacalne także dla was.
Jeszcze kilkanaście lat temu wspólne konto bankowe było niejako standardem dla małżonków, ponieważ rachunki osobiste kosztowały dużo więcej w porównaniu z rachunkiem wspólnym. Dziś wiele się w tym zakresie zmieniło, jednak nie warto rezygnować z konta dla dwojga. Jego założenie wcale bowiem nie będzie oznaczało zerwania z niezależnością finansową.
Jak działa wspólny rachunek bankowy?
Wspólne konto bankowe oznacza dostęp do rachunku dwojga osób – w sposób równy i nieograniczony. Każdy może korzystać ze zgromadzonych środków w dowolny sposób – wpłacać pieniądze, wypłacać gotówkę, dokonywać transakcji bezgotówkowych i internetowych. Nie potrzeba przy tym zgody drugiej strony. Wyjątek stanowi jednak zaciągnięcie kredytu odnawialnego, tzw. linii kredytowej – w tym przypadku bank wymaga podpisów obu stron.
Kto może założyć wspólne konto w banku?
Chociaż wspólne konto bankowe kojarzy się przede wszystkim z produktem finansowym dedykowanym wyłącznie małżeństwom, wcale tak być nie musi. Co prawda wiele zależy od wewnętrznych ustaleń konkretnej instytucji, jednak zwykle dopuszczalne jest założenie konta wspólnie np. z córką, synem, między rodzeństwem.
Co z parami, które żyją bez ślubu? W tym przypadku znacznie szybszym i lepszym rozwiązaniem będzie po prostu ustanowienie pełnomocnictwa do korzystania ze wskazanego rachunku bankowego.
Wspólne konto bankowe – dlaczego warto?
Wspólne konto bankowe to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Wśród najważniejszych wymienić można:
- brak konieczności ustanawiania pełnomocnictwa np. w przypadku małżonków
- ograniczenie formalności – jedne dane dostępowe, jeden PIN itp.
- łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem – szybsze analizowanie wpływów i wydatków
- możliwość odkładania pieniędzy na wspólny cel
- zwiększenie szans na uzyskanie kredytu poprzez wzrost zdolności kredytowej – na konto wpływają bowiem dwie pensje.
Jak wybrać dobre konto wspólne?
Jeśli wspólne konto bankowe ma odzwierciedlać wasze potrzeby i oczekiwania, jego wybór nie może być dziełem przypadku. Na co zatem zwracać uwagę?
- Opłaty za prowadzenie konta
Niech będą możliwie jak najniższe. Często jest tak, że bank pobiera opłatę wówczas, gdy wpływy na konto będą niższe niż ustalone minimum lub gdy suma miesięcznych transakcji będzie niższa niż ustalony limit.
- Korzystne konto oszczędnościowe
Dobrze, jeśli wspólne konto bankowe daje dostęp do atrakcyjnie oprocentowanego rachunku oszczędnościowego. Pozwoli to na szybsze pomnażanie gromadzonych środków.
Za przykład może posłużyć Konto Wspólne proponowane przez Toyota Bank, w ramach którego można założyć Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem do 2% w skali roku.
- Programy lojalnościowe
Udział w programach lojalnościowych będzie dodatkową korzyścią, dzięki czemu można zyskać dostęp do rabatów oraz nagród np. w zamian za zebrane punkty.
Pamiętaj! Im więcej kwestii porównasz, tym konto wspólne lepiej wpisze się w wasze oczekiwania.