Ciągły rozwój technologii, także w zakresie medycyny i rehabilitacji, pozwala na wprowadzenie coraz bardziej nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego do ofert sklepów. Najnowsze urządzenia do rehabilitacji, między innymi aparaty do fizykoterapii i leżanki rehabilitacyjne, posiadają coraz więcej innowacyjnych funkcji, w tym możliwość elektrycznego ustawienia parametrów i ułożenia oraz sterowania przebiegiem zabiegów.
Jednocześnie wciąż dostępne są na rynku sprzęty do rehabilitacji sterowane w klasyczny, ponadczasowy i sprawdzony sposób manualny. Fizjoterapeuci stoją więc przed wyborem między sprawdzonym, pewnym ale trudniejszym w użytkowaniu sterowaniem manualnym, a nowoczesną technologią elektrycznego sterowania sprzętem rehabilitacyjnym. Który wybór jest lepszy?
Zalety manualnego sprzętu do rehabilitacji
Podstawową zaletą manualnie sterowanych aparatów do fizjoterapii oraz leżanek fizjoterapeutycznych jest ich zdecydowanie mniejsza awaryjność w odróżnieniu od nowoczesnego sprzętu elektrycznego. Co więcej, manualne ustawienie parametrów zabiegowych np. w aparatach do fizykoterapii, pozwala na ich dokładniejsze, indywidualne dopasowanie do stanu pacjenta. W leżankach o manualnym ustawieniu położenia nieco cięższe jest właściwe ułożenie poszczególnych komponentów łóżka, ale zaletę stanowi duża stabilność tego rodzaju leżanek do fizjoterapii i niższe ceny przy jednocześnie obszernych możliwościach ich ustawienia i wykorzystania.
Korzyści jakie daje elektryczny sprzęt rehabilitacyjny
Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny posiada szereg udogodnień, wśród których wymienić można elektryczne ustawienia parametrów zabiegowych lub pozycji leżanki rehabilitacyjnej. W przypadku aparatów do fizykoterapii automatyczne, elektryczne ustawienia pozwalają na szybki dobór parametrów zabiegowych oraz powtarzalność stosowanych wartości. W przypadku łóżka zabiegowego możliwość elektrycznej regulacji ułożenia poszczególnych komponentów oraz wysokości stołu zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę z pacjentem. Fizjoterapeuci szczególnie chwalą możliwość płynnej zmiany wysokości leżanki podczas wykonywanych zabiegów co zapewnia wysoką ergonomię pracy oraz jakość usługi.
Sprawdź ofertę sprzętu rehabilitacyjnego w Bitmed.pl.
Elektryczne czy manualne – inne rodzaje sprzętu fizjoterapeutycznego
Na rynku dostępny jest duży zasób sprzętu do ćwiczeń i rehabilitacji, który wyposażony jest w elektryczne sterowniki lub ustawiany manualnie. Są to na przykład rotory rehabilitacyjne czy rowerki stacjonarne. Jak w przypadku wyżej wymienionych każdy z rodzajów urządzeń specjalistycznych ma swoje wady oraz zalety. Warto dostosować sprzęt do indywidualnych preferencji fizjoterapeuty lub pacjenta, jeśli sprzęt użytkował będzie samodzielnie.