Szekspir od wielu wieków pozostaje niekwestionowanym królem dramatopisarzy. Trudno podważać wizjonerstwo jego sztuk, które do dziś wystawiają teatry na całym świecie. Jak dobrze znasz dorobek mistrza? Przypominamy jego najsłynniejsze sztuki i ich krótkie charakterystyki.
Nie musisz być amatorem teatru, aby znać szekspirowskie sztuki. Dramaty legendarnego twórcy są obowiązkowymi pozycjami w spisie lektur szkolnych, a odwołania do dzieł Szekspira pojawiają się w niezliczonych tekstach kultury – od filmów, przez gry, po literaturę. Uniwersalne tematy – władza i miłość – stanowią leitmotiv większości dramatów tego ponadczasowego autora. Do dziś regularnie pojawiają się adaptacje filmowe i teatralne jego sztuk – niektóre bardzo wierne oryginałowi, inne z kolei na zasadzie luźnych nawiązań.
Jak dobrze znasz sztuki Szekspira? Przypominamy najpopularniejsze, najczęściej adaptowane dramaty szekspirowskie, których treść wypada mieć w małym palcu – i warto!
Romeo i Julia
Ten dramat bez wątpienia znasz doskonale. Niezliczone nawiązania do historii zwaśnionych klanów Montekich i Capulettich pojawiają się w utworach muzycznych, filmach, literaturze i sztuce. Uniwersalna historia miłosna o tragicznym finale rozgrywa się w Weronie, co sprawia, że miasto do dziś przyciąga rzesze turystów – zwłaszcza tych zakochanych. Tragiczny dylemat i miłość niemożliwa – te tematy nigdy nie stracą na aktualności,
Hamlet
Motyw bohatera postawionego przed tragicznym wyborem w ,,Hamlecie” nabiera szczególnej wyrazistości. Nie bez powodu rola ta jest uznawana za jedną z najbardziej wymagających, z jaką w swojej karierze może zmierzyć się aktor. Zemsta i walka o władzę to główna tematyka dramatu, rozgrywającego się w Jutlandii. To właśnie z tego dzieła pochodzi słynna fraza – ,,być albo nie być – oto jest pytanie”.
Makbet
Jedna ze sztuk szekspirowskich, które nieustannie inspirują filmowców, podejmujących się prób reinterpretacji dramatu. Tu również pierwsze skrzypce gra pociąg do władzy i jego konsekwencje. Ulega mu główny bohater, również ze względu na naciski ze strony swojej żony, Lady Makbet. Ta archetypiczna opowieść to lektura szkolna i jeden z najczęściej wystawianych dramatów Szekspira.
To tylko niewielka część słynnych szekspirowskich spektakli. Pełną ich gamę znajdziesz na https://teatrszekspirowski.pl/.