Zdrowie i Uroda

Kwas hialuronowy w kosmetykach nie tylko dla cery dojrzałej

Kwas hialuronowy w kosmetykach nie tylko dla cery dojrzałej

Kwas hialuronowy, podobnie zresztą jak kwas salicylowy czy kwasy AHA, jest szeroko wykorzystywany w kosmetologii. Z ich pomocą nie tylko wykonuje się profesjonalne zabiegi – często stanowią też istotny składnik kosmetyków służących do codziennej pielęgnacji twarzy. Żeby wiedzieć, kiedy stosować kwas hialuronowy, warto poznać jego właściwości. Wbrew pozorom jego działanie nie jest dobroczynne tylko w przypadku skóry dojrzałej.

 

Kwas hialuronowy – najważniejsze właściwości

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym należącym do grupy glikozaminoglikanów. To substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie: jest przede wszystkim składnikiem macierzy komórkowej, w której znajdują się także włókna elastynowe i kolagenowe – to m.in. one są odpowiedzialne za jędrność skóry, jednak z biegiem czasu ich ilość się zmniejsza. Ponadto kwas hialuronowy jest obecny w mazi stawowej, w ściankach naczyń krwionośnych, a nawet w ciałku szklistym oka.

 

To, co zasługuje na szczególną uwagę, to właściwości higroskopijne, jakie wykazuje kwas hialuronowy. Może on zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie, przez co jedna jego cząsteczka jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody. Oznacza to, że kwas hialuronowy przyciąga i zatrzymuje wodę w skórze w taki sposób, by nie dopuścić do odwodnienia i ochronić ją przed przesuszeniem.

 

Ponadto kwas hialuronowy:

  • wspiera tworzenie włókien kolagenowych;
  • zapewnia ruchomość stawu i sprężystość chrząstek stawowych;
  • współtworzy film łzowy;
  • jest w stanie ochronić naskórek przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

Kosmetyki z kwasem hialuronowym – dla kogo?

Oczywiście z racji swoich właściwości kosmetyki z kwasem hialuronowym powinny stanowić ważny punkt w codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej. Dlaczego? Jak zostało już wspomniane, z upływem lat nasza cera staje się bardziej wiotka, co jest skutkiem utraty elastyny i kolagenu. W efekcie na skórze zaczynają pojawiać się załamania i pierwsze zmarszczki, zdecydowanie trudno jest utrzymać dotychczasową jędrność i gładkość. Stosowanie kwasu hialuronowego pozwoli na stymulowanie produkcji włókien kolagenowych, dzięki czemu łatwiej będzie nam osiągnąć pożądaną elastyczność. Regularnie stosowane produkty zawierające ten składnik umożliwiają realne opóźnienie procesu starzenia się, dlatego na dłużej zachowamy młody wygląd.

 

Nie oznacza to jednak, że kwasu hialuronowego nie można stosować w przypadku innego typu cery. Ze względu na działanie wiążące wodę ta substancja będzie też ważnym elementem pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej i szorstkiej. Dostarczy ona odpowiedniego nawilżenia, przez co suche skórki będą już tylko wspomnieniem. Co więcej, nad wyborem kosmetyków z kwasem hialuronowym powinny się też zastanowić osoby z cerą mieszaną i tłustą. To właśnie niedostateczne nawilżenie sprawia, że gruczoły łojowe pracują intensywniej i wydzielają nadmierne ilości sebum.

 

W jakiej formie możemy stosować kwas hialuronowy na skórę?

  • Serum – wyższe stężenie i tym samym potężniejsza dawka nawilżenia.
  • Krem do twarzy i krem pod oczy – by przez cały dzień lub noc intensywnie wygładzać cerę.
  • Booster – by podbić działanie innych kosmetyków pielęgnujących.
  • Zabieg – profesjonalne salony kosmetyczne oferują zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, które dają znakomite efekty.

 

Z czym łączyć kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest o tyle wdzięczną substancją, że można go stosować równolegle z wieloma innymi składnikami aktywnymi. Przykładowo może być uzupełnieniem działania, jakie daje kwas salicylowy. Dlaczego? Kwas salicylowy skutecznie odblokowuje zatkane pory, regulując wydzielanie sebum, a przy tym przyczynia się do usuwania martwego naskórka. To znakomity sposób na walkę z trądzikiem. Dlatego też jeden kwas może zwalczać niedoskonałości, a drugi gwarantować, że utrzymamy właściwe nawilżenie.

 

Jedyne, na co trzeba zwracać uwagę, to żeby kosmetyki z kwasem hialuronowym stosować w odpowiedniej kolejności. Przykładowo powinniśmy ich użyć przed odżywieniem w postaci olejku roślinnego, w przeciwnym wypadku składnik nie będzie mógł dobrze wchłonąć się w skórę.

Similar Posts