Zakupy

Jaka taryfa energetyczna dla domu?

Jaka taryfa energetyczna dla domu?

Czym jest taryfa energetyczna? Jaką taryfę prądu wybrać dla domu? Co w ogóle oznaczają taryfy prądu? Jeśli zastanawiasz się, jaka taryfa energetyczna dla domu będzie optymalną opcją dla Ciebie, zapraszamy już teraz do lektury.

  1. Czym jest taryfa energetyczna?
  2. Co oznaczają poszczególne taryfy prądu?
  3. Którą taryfę prądu wybrać?

Aby mieć pewność, że wybierzemy odpowiednią taryfę energii elektrycznej, w pierwszej kolejności musisz zapoznać się ze wszystkimi taryfami, jakie są aktualnie dostępne. Zanim jednak przejdziemy do omówienia, co oznaczają poszczególne taryfy, przypomnijmy, czym dokładnie jest taryfa energetyczna.

Czym jest taryfa energetyczna?

Taryfa energii elektrycznej to inaczej cena energii elektrycznej, którą ustala Urząd Regulacji Energetyki w Polsce. Cena uzależniona jest między innymi od rodzaju oraz ceny rynkowej paliwa, które jest wykorzystywane, regulacji prywatnych i publicznych, a także rządowych subwencji. Wpływ na cenę mogą mieć również lokalne warunki pogodowe.

Zatem taryfy energii elektrycznej to nic innego, jak cenniki, według którego płacimy swój rachunek za prąd. W Polsce aktualnie mamy kilka taryf energetycznych, które dzieli się na kilka grup skierowanych dla gospodarstwa domowego oraz dla firm. Taryfy energii elektrycznej, które oznacza się literą „G” to plany kierowane do odbiorcy indywidualnego. „C”, „B” oraz „A” przeznaczone są natomiast dla przedsiębiorstw, które zasila się z sieci niskim, średnim lub wysokim napięciem. Jest jeszcze taryfa „R” skierowana do tymczasowego odbiorcy. Odbiorca tymczasowy to – na przykład – organizator wydarzeń sportowych lub kulturalnych.

Którą taryfę wybrać? Zanim zaczniesz wybierać odpowiednią ofertę, sprawdź koniecznie, co oznaczają poszczególne taryfy energii elektrycznej.

Co oznaczają poszczególne taryfy prądu?

Jak już wspominaliśmy taryfa oznaczana literą „G” to taryfa skierowana do prywatnego odbiorcy. W tej taryfie wyszczególnia się aż cztery grupy. Podział wiąże się zarówno z liczbą stref, jak i sposobem płatności oraz różną stawką. Jednostrefowa taryfa to taka, przy której cena prądu przez całą dobę jest taka sama. Wielostrefowe natomiast gwarantują nierzadko większą oszczędność na rachunku, chociaż wymagają odpowiedniej analizy związanej z zużyciem energii elektrycznej w kilku porach dnia.

Do najpopularniejszych taryf zalicza się G11. To jednostrefowa lub całodobowa taryfa, przy której cena energii elektrycznej jest taka sama, bez względu na porę dnia lub dzień tygodnia. Taryfa G12 to rozwiązanie dwustrefowe. Cena za energię elektryczną zależy od określonej pory każdego dnia. Zatem klient otrzymuje niższą cenę głównie nocą, a nieco wyższą w dzień. Często w tej taryfie można spotkać kilka godzin w ciągu dnia, które również obejmują tańszą energię. Zatem przy taryfie G12 zwykle od 22 do 6 rano oraz między 13 a 15 cena za prąd jest niższa.

Taryfa G12W to podobna taryfa do G12, przy czym tańszą energię mamy również w weekend i święta. Oferta ta jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które weekendy spędzają głównie w domu i tym samym zużywają więcej – niż w tygodniu – energii, robiąc na przykład pranie, sprzątając czy korzystając po prostu z wielu urządzeń elektrycznych.

Którą taryfę prądu wybrać?

Zastanawiasz się, którą taryfę warto wybrać? Jeśli chcesz mieć stałą stawkę przez cały dzień i noc, odpowiednia dla Ciebie będzie oczywiście wspomniana taryfa G11. Natomiast w sytuacji, gdy zależy nam na oszczędnościach w domowych budżecie, zdecyduj się na taryfy dwustrefowe. To doskonała opcja dla tych, którzy w ciągu tygodnia spędzają sporo czasu poza domem.

Similar Posts