Technologia

Jak zabezpieczyć firmową bazę danych? Najskuteczniejsze metody

Jak zabezpieczyć firmową bazę danych? Najskuteczniejsze metody

Bezpieczeństwo danych jest istotne w każdym przedsiębiorstwie. Ewentualna utrata lub zniszczenie informacji może wiązać się z wysokimi stratami finansowymi i wizerunkowymi. Dlatego należy przedsięwziąć wszystkie możliwe kroki, aby odpowiednio je chronić. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć firmową bazę danych.

Skrupulatnie opracowana strategia – podstawa działania

Pierwszym krokiem, jaki powinno się wykonać, zabezpieczając firmową bazę danych, jest skrupulatnie opracowana strategia. Dlatego na samym początku należy dokładnie określić sposób zabezpieczania informacji oraz procedury podejmowane w przypadku złamania zabezpieczeń.

Przygotowanie się na każdą sytuację spowoduje, że ochrona firmowych informacji będzie jeszcze skuteczniejsza. Właściciel przedsiębiorstwa będzie o krok przed zagrożeniami czyhającymi w sieci – złośliwym oprogramowaniem czy bezpośrednimi atakami hakerskimi.

Zapora sieciowa i oprogramowanie antywirusowe

Jednym z elementów środowiska sieciowego w przedsiębiorstwie jest firewall. Zapewnia pierwszą linię ochrony przed atakami. Oprócz tego należy zainwestować w programy antywirusowe, które w porę wykryją niebezpieczne aplikacje – mogą one służyć do wykradania informacji lub uszkodzenia plików.

Na co zwracać uwagę w trakcie pracy? – bezpieczeństwo w Internecie

Ostatnim aspektem jest higiena pracy. Obejmuje ona sposoby wykonywania zadań, przy których wykorzystuje się Internet. Dotyczy to zarówno sprawdzania poczty e-mail, dokonywania płatności online, jak i zwykłego poszukiwania niezbędnych informacji.

Należy zwrócić uwagę pracowników na to, aby nie otwierali podejrzanych linków, witryn, a także dokładnie sprawdzali, z jakiego adresu wysyłane są wiadomości, nawet jeżeli ich treść nie budzi żadnych podejrzeń. Hakerzy często doskonale podszywają się pod zaufane instytucje lub nawet konkretnych klientów i współpracowników. Wchodząc w link lub będąc przekierowanym na stworzoną przez nich stronę, można ułatwić im dostęp do poufnych firmowych informacji.

Backup danych dla firm – skuteczna metoda ochrony danych

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony informacji jest backup danych dla firm. To usługa, która zapewnia ciągłość działania firmy w przypadku, gdy nastąpi poważna awaria, przestój lub inna niebezpieczna sytuacja.

Backup danych dla firm zazwyczaj opiera się na zasadzie 3-2-1. Mówi ona o tym, aby tworzyć przynajmniej 3 kopie zapasowe danych, przechowywać je w minimum 2 różnych miejscach, a 1  z nich – poza siedzibą firmy. Stosowanie się do złotej reguły 3-2-1 pomaga znacznie wzmocnić ochronę danych w firmie, a tym samym wpływa na jej reputację i pozwala zachować ciągłość działań. 

Jak wybrać backup danych dla firm do swojego przedsiębiorstwa? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Wybierając odpowiednią ofertę, można oszczędzić pieniądze na budowaniu i obsłudze własnej infrastruktury oraz skorzystać z zaawansowanych rozwiązań technologicznych z zakresu backupu danych dla firm.

Kopia zapasowa – jakiego dostawcę usług wybrać?

Na rynku można znaleźć wielu dostawców, którzy proponują backup danych. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę INEA. Firma ta zapewnia szyfrowanie danych oparte na protokole SSL, ponadto oferuje intuicyjny panel do obsługi, który umożliwia łatwy dostęp do kopii. Istotne jest także to, że kopia zapasowa spełnia wymogi RODO i GIODO, doskonale więc chroni wrażliwe dane użytkowników. 

Decydując się na INEA Backup dla firm, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych np. z tworzeniem własnej infrastruktury, w której bezpiecznie można przechowywać kopię zapasową poza obszarem przedsiębiorstwa. Co więcej, INEA Backup można także połączyć z usługą INEA CloudPro, co pozwoli na przechowywanie danych w chmurze.

Similar Posts