Artykuły Finanse

Jak sprawdzić wysokość swojego zadłużenia? Zobacz, czym jest raport BIG!

Jak sprawdzić wysokość swojego zadłużenia? Zobacz, czym jest raport BIG!

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób, które zmagają się z zadłużeniem. Obecnie jest to ok. 2,8 mln rodaków, a średnia wysokość długu przekracza 24 tys. zł . I ty masz problem z długami i nie jesteś pewien, jak sobie z nimi poradzić? Pierwszy krok to określenie, ile i komu zalegasz. Dobrym źródłem informacji są raporty przygotowywane przez biura informacji gospodarczej. Dowiedz się więcej na ich temat.

Dane dotyczące zadłużeń – zarówno osób prywatnych, jak również firm – są gromadzone w specjalnych rejestrach, które są prowadzone przez biura informacji gospodarczej. Obecnie w Polsce działają cztery takie instytucje. Są to:

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.;
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.;
  • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.;
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Właśnie dlatego to do nich warto zwrócić się, poszukując informacji o własnych długach.

Czym jest raport BIG i jakie dane można tam znaleźć?

Dane o zadłużeniu docierają do Biur Informacji Gospodarczej od samych wierzycieli – podmiotów, którym osoby zadłużone zalegają z płatnościami. Warto wiedzieć, że do BIG negatywne informacje gospodarcze mogą trafić tylko w określonych sytuacjach. Zgodnie z prawem, w rejestrze można odnotować zadłużenia:

  • które wynoszą minimum 200 zł w przypadku osób prywatnych i 500 zł w przypadku firm;
  • od których terminu wymagalności upłynęło minimum 30 dni;
  • gdy wierzyciel poinformował zadłużonego o tym fakcie co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem.

Pamiętaj, że jeśli „trafiłeś do BIG-u”, a więc w jednym z rejestrów znajduje się negatywna informacja gospodarcza o tobie, może to nieść za sobą problemy – na przykład, gdy zechcesz zaciągnąć kredyt, wziąć sprzęt na raty czy podpisać nową umowę na abonament.

Dowiedz się, czy masz długi za pośrednictwem raportu BIG

Jeśli nie masz pewności, czy komuś zalegasz lub nie wiesz, ile wynoszą długi, raporty przygotowane przez Biura Informacji Gospodarczej mogą być cennym źródłem informacji. Dobra wiadomość jest taka, że raz na pół roku możesz w każdym z nich otrzymać o sobie raport zupełnie za darmo. Aby to zrobić, wystarczy dokonać rejestracji na stronie internetowej BIG-u i poddać się weryfikacji – może być potrzebne np. przesłanie zdjęcia lub skanu dowodu osobistego[1], jednak cały proces jest prosty i bezpieczny.

Raport będzie zawierał informacje o tym, jakie masz długi, jaka jest ich wysokość oraz kto jest twoim wierzycielem.

Pamiętaj: jeśli z niespłaconymi zobowiązaniami finansowymi zmagasz się od dłuższego czasu, możliwe, że wierzyciel, np. bank czy firma pożyczkowa, odsprzedał twoje zobowiązanie nowemu wierzycielowi. Wówczas obsługę długu może prowadzić firma windykacyjna, np. Ultimo. W takiej sytuacji informację o jego wysokości możesz uzyskać w różny sposób: w swoim panelu klienta lub kontaktując się z doradcą telefonicznie. Między innymi tymi kanałami możesz także podpisać ugodę i rozłożyć zobowiązanie na dogodne raty – tak, aby uregulować je, a w efekcie pozbyć się negatywnej informacji na swój temat z BIG.

[1] https://www.big.pl/download/regulamin_serwisu_big_pl_02.2015.pdf

Similar Posts