Promieniowanie słoneczne UVB i UVA wywiera negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu. Jak zatem dbać o wzrok by na długo cieszyć się dobrym zdrowiem? Czy możemy ograniczyć się wyłącznie do zakupu okularów przeciwsłonecznych?
Dlaczego należy dbać o oczy latem?
Spora część osób wychodzi z założenia, iż rola okularów przeciwsłonecznych sprawdza się jedynie do niezbyt istotnej funkcji estetycznej i nie ma ona większego wpływu na nasze zdrowie. Ile w tym prawdy? W praktyce takie założenie nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Dlaczego?
W okresie letnim nasze oczy narażone są na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Zarówno wspomniane promieniowanie UV, suche, gorące powietrze, jak i klimatyzacja wywierają niezwykle negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu i mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jakich konkretnie? Na przykład uczucie „piasku w oczach”, pieczenie, szczypanie, światłowstręt czy nawet stan zapalny. W skrajnych przypadkach – np. gdy długo i często przebywamy na ostrym słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej – promieniowanie słoneczne może przyczynić się do wystąpienia zdecydowanie poważniejszych dolegliwości (np. zaćmy). Jak chronić się przed tego rodzaju konsekwencjami?
Dobre okulary przeciwsłoneczne
Pierwszym krokiem na drodze do zapewnienia naszym oczom odpowiedniej ochrony przed szkodliwych promieniowaniem UV jest zakup okularów przeciwsłonecznych. Czy produkty za kilka – kilkanaście złotych, dostępne w większości marketów bądź na bazarach będą wystarczające? Niestety nie. Aby zagwarantować oczom komfort widzenia i tym samym zadbać o swoje zdrowie, konieczne jest wyposażenie się w okulary wysokiej jakości. Co zatem – w praktyce – kryje się pod pojęciem „wysoka jakość”? Godne polecenia okulary przeciwsłoneczne to takie, które posiadają filtr min. 400 UV. Istotna jest również kategoria przyciemnienia (występująca w skali od 1 do 4). Oczywiście im wyższa kategoria, tym większe przyciemnienie soczewki. Wyborem polecanym do codziennego użytku będą okulary z kategorii 2 lub 3.
Okulary przeciwsłoneczne czy okulary korekcyjne? Nie musisz wybierać!
Dobre okulary przeciwsłoneczne to absolutna konieczność, od której nie ma wyjątków. Ich noszenie polecane jest dosłownie każdemu; w tym również osobom, które na co dzień noszą okulary korekcyjne. A co z wadą wzroku? Spokojnie, dziś nie stanowi to już żadnego problemu. Zarówno w salonach optycznych, jak i w globalnej sieci (np. na Allegro) dostępne są wysokiej jakości rozwiązania łączące w sobie funkcję korekty wzroku z ochroną przeciwsłoneczną. O jakich rozwiązaniach mowa? Takich jak choćby okulary z nakładką przeciwsłoneczną, okulary fotochromowe (szkła do okularów fotochromowych przyciemniają się samoczynnie w momencie nasłonecznienia) czy choćby okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Innym – jednak równie skutecznym! – sposobem jest noszenie soczewek kontaktowych równocześnie z okularami przeciwsłonecznymi wyposażonymi w filtr.
Pamiętaj o nawilżeniu oczu!
Nawilżające krople do oczu – określane również mianem sztucznych łez – to produkt, który nabędziesz w dosłownie każdej aptece bez uprzedniego starania się o wystawienie recepty. Wspomniany rodzaj artykułów powinien towarzyszyć nam na co dzień, niemniej jednak latem staje się on wręcz niezbędny. Jak często używać sztucznych łez? Zarówno w momencie odczuwania dyskomfortu (np. uczucia „piasku w oczach”), jak podczas pracy przy komputerze. Po krople warto również sięgnąć w samolocie (wówczas wilgotność powietrza znacznie spada, co może skutkować uczuciem suchej skóry oraz pieczeniem oczu) oraz podczas podróży w klimatyzowanym samochodzie (może wówczas dojść do podrażnienia i zaczerwienienia oczu). Jakie krople wybrać? Najlepiej takie, które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy. Wspomniany związek obecny jest bowiem zarówno w gałce ocznej, jak i innych częściach ludzkiego ciała. Wykazuje on bardzo silne właściwości nawilżające i długo utrzymuje się na powierzchni oka.