Zdrowie i Uroda

Czy łojotokowe zapalenie skóry da się wyleczyć?

Czy łojotokowe zapalenie skóry da się wyleczyć?

Choć łojotokowe zapalenie skóry to dolegliwość głównie wieku niemowlęcego i okresu dojrzewania, z nadmiarem łoju zmagają się osoby w każdym wieku. Leczenie tej przypadłości jest trudne i wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Choroby nie da się wyleczyć całkowicie.

Łojotokowe zapalenie skóry – co to takiego?

Łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Dotyka blisko 12% społeczeństwa na całym świecie, zwłaszcza dzieci w wieku niemowlęcym i nastolatków w okresie dojrzewania. Na łojotokowe zapalenie skóry zachorować może każdy. Wiek nie jest tu zatem żadnym wyznacznikiem choroby. Ciekawostkę stanowi fakt, iż z łojotokowym zapaleniem skóry borykają się głównie mężczyźni w wieku 18–40 lat.

Najczęstszą przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Do powstania choroby predysponują też zakażenia skórne, szczególnie grzybicze, a jej charakterystycznym objawem są zmiany skórne w postaci rumienia z tendencją do łuszczenia się. Lokalizują się one na skórze głowy, twarzy oraz w fałdach skórnych. Niekiedy występują także w okolicy klatki piersiowej.

Czy łojotokowe zapalenie skóry da się wyleczyć?

Łojotokowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć całkowicie, ponieważ jest ono chorobą przewlekłą. Bardzo często też nawraca, dlatego istotnym elementem terapii jest umiejętny dobór leków oraz preparatów do pielęgnacji. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry ma charakter wyłącznie miejscowy i jest jedynie ogólne.

Ważnym, o ile nie kluczowym elementem leczenia jest zmiana nawyków żywieniowych, ponieważ wiele pokarmów wpływa na faktyczną kondycję skóry. Nadmiernej produkcji sebum sprzyja przetworzona żywność, jedzenie fast-foodów, potraw smażonych i pikantnych oraz słodyczy. Aby złagodzić objawy choroby, powinno się je wyeliminować z codziennego menu. Jadłospis warto wzbogacić w warzywa i owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zdrowe produkty zbożowe. Przy łojotokowym zapaleniu skóry powinno się ograniczyć lub porzucić na dobre wszelkie używki, szczególnie alkohol oraz papierosy.

Istotną kwestią jest także odpowiednia i systematyczna pielęgnacja skóry. Dobór kosmetyków ma również olbrzymie znaczenie, dlatego stawia się tutaj na preparaty, które nie mają w składzie substancji drażniących i zatykających pory. Dobrze jest wybrać kilka produktów spośród dermokosmetyków, ponieważ to właśnie je uważa się za niekomedogenne. Te, które przeznaczono do pielęgnacji skóry z tą przypadłością, zawierają glicerynę, witaminę E, gojący pantenol oraz oleje roślinne. Ich użytkowanie można łączyć z kuracją farmakologiczną. Dermokosmetyki sprzedaje się wyłącznie w aptekach i to tam powinieneś o nie pytać, jeśli zmagasz się z tą chorobą.

Similar Posts