Działania wobec uzależnienia powinny być prowadzone na wielu płaszczyznach aby leczenie i terapia choroby alkoholowej miało jakikolwiek sens. Duże znaczenie w rozwoju lub w zahamowaniu nałogu pełni ludzka psychika, dlatego tak istotnym elementem jest współpraca w relacji pacjent-psychoterapeuta lub pacjent-psycholog.
W społeczeństwie dominuje opinia, że walka z nałogiem alkoholowym zaczyna się od leczenia. Nie jest to prawdą, a mit ten krzywdzi osoby uzależnione. Owszem, leczenie jest bardzo ważne, jednak zanim ono nastąpi należy dobrze Pacjenta poznać, zdiagnozować jego słabości i potrzeby. Trzeba również poznać ogólny stan jego zdrowia aby rozpoznać degradujące zdrowie działanie alkoholu. Przykładowo, wielu alkoholików cierpi z powodu chorób wątroby i trzustki, gdzie bardzo często są to uszkodzenia trwałe powstałe poprzez nadużywanie napojów alkoholowych.
Dopiero w momencie kiedy Pacjent przeszedł szereg działań diagnostycznych, znany jest jego stan psychiczny i fizyczny, zapada decyzja o terapii. Oprócz klasycznych metod, jak odtruwanie czy psychoterapia, alkoholik ma możliwość skorzystania z innych form pomocy. Przykładem może być Esperal. Wiele osób zamieszkujących Warszawę zastanawia się, czy wszywkę alkoholową można wykonać w ramach kontraktu z NFZ, czy należy sfinansować zabieg zaszycia alkoholowego z własnych środków. Niestety na dzień dzisiejszy nie zanosi się, aby Esperal został refundowany. Mimo to, nie należy się obawiać się tego zabiegu. Mimo kontrowersji, Esperal posiada liczne grono zwolenników. Aby poddać się zabiegowi chirurgicznego zaszycia wszywki alkoholowej w https://gabinetchirurgiczny.com/ należy pomyślnie przejść wywiad medyczny wykluczający wszelkie przeciwwskazania do zabiegu, a także podpisać stosowne oświadczenia potwierdzające znajomość działania Esperalu wliczając w to konsekwencje spożywania alkoholu podczas terapii farmakologicznej, a także pisemnie wyrazić zgodę na implantację.
Lekarstwo? Nie do końca
Na przestrzeni lat wokół Esperalu narosły liczne niedomówienia. Liczne grono autorytetów w dziedzinie profilaktyki alkoholowej podniosło głos, iż Esperal de facto nie jest lekarstwem ze względu na nadrzędną swoją funkcję, jaką jest oddziaływanie z pogranicza psychologii. Tym samym przyjęto, że Esperal nie wykazuje zdolności leczenia uzależnienia alkoholowego, a jego celem jest zniechęcenie danej osoby do konsumowania napojów procentowych.
Wyjaśniając dokładnie sposób działania – w momencie implantacji podskórnej wszywki, zostaje z niej uwalniana substancja czynna, blokująca trawienie alkoholu. W ten sposób jeżeli alkoholik podczas terapii Esperalem spożyje nawet niewielką dawkę etanolu, w jego ciele zaczyna odkładać się aldehyd octowy, którego skumulowany nadmiar wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, skutecznie zniechęcających do picia. W ten sposób Pacjent cierpi z powodu wymiotów, biegunek, bólu głowy i mięśni, pojawiają się u niego stany lękowe. Zaczyna więc kojarzyć alkohol z bólem i złym samopoczuciem, wytwarzając u siebie awersję alkoholową. Tym samym za pomocą Esperalu Pacjent nie uzdrowi uszkodzonych narządów wewnętrznych, nie pozbędzie się poalkoholowych reakcji agresywnych. Może jednak obrzydzić napoje alkoholowe, będąc czymś w rodzaju blokera. Oczekiwaniami wobec wszywek alkoholowych jest wyrobienie skojarzenia konsumpcji alkoholu ze złym samopoczuciem, co ostatecznie powinno doprowadzić do utrzymywania abstynencji.
Mocne strony Esperalu
Mimo, iż Esperal nie jest lekiem na alkoholizm, skutecznie wspiera proces terapeutyczny, zarówno rozpatrując to wsparcie w aspekcie psychologicznym, jak i farmakologicznym. Tym samym odpowiednio dostosowane pod możliwości i potrzeby Pacjenta oddziaływania psychoterapeutyczne połączone z innymi metodami leczenia, jak np. Esperalem, skutecznie zwiększają szanse na stałe życie w abstynencji i wyjście z uzależnienia.
Dodatkowym atutem wszywki alkoholowej jest jej stosunkowo niska cena, szczególnie gdy zestawi się ją do innych metod działań przeciwko uzależnieniom. Zazwyczaj wystarczy raz w roku poświęcić kilkaset złotych aby cieszyć się odpowiednim wsparciem silnej woli i motywacji. Tym samym dzieląc koszt wszywki na ilość dni w roku w przybliżeniu jeden dzień terapii kosztuje około 1-2 zł dziennie.
Atutem Esperalu jest również to, iż nie angażuje on dodatkowego czasu ze strony Pacjenta. Przykładowo spotkania w klubie Anonimowych Alkoholików wymagają planowania i dobrej organizacji, aby być dostępnym w określonym czasie. W przypadku chirurgicznego zaszycia alkoholowego jednorazowo poświęca się czas, około 30 minut, na implantację wszywki. Taki zabieg można wykonać w każdym większym mieście, np. w Warszawie.
Kolejnym atutem jest to, że Esperal stosowany zgodnie z lekarskimi zaleceniami nie wpływa na funkcje poznawcze Pacjenta.
Ostatnim plusem wszywek alkoholowych jest nieduża ilość przeciwwskazań do wykonania zabiegu implantacji wszywki, o czym szerzej wspomniane jest poniżej.
Przeciwskazania do wszycia Eperalu
Lekarz medycyny nie podejmie się chirurgicznego zabiegu implantacji wszywki alkoholowej, w momencie gdy:
- U Pacjenta występuje reakcja alergiczna, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik implantowanej tabletki, ze szczególnym uwzględnieniem substancji czynnej i tiokarbaminiany,
- Pacjent przyjmuje określone leki, które mogą wejść w interakcję z Esperalem i jego składnikami, szczególnie z Disulfiramem,
- Pacjent nie zachował obowiązkowej przed zabiegiem abstynencji przez minimum dwie doby,
- Pacjent jest po przejściu udaru,
- Pacjent jest po przejściu zawału,
- Pacjent ma zdiagnozowaną chorobę niedokrwienną serca,
- Pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
Esperal wszywka – skutki uboczne
W aspekcie skutków ubocznych samej procedury chirurgicznej, pojawiają się one bardzo rzadko. W takim przypadku Pacjent skarży się na metaliczny posmak w ustach, senność i poczucie zmęczenia. Mogą pojawić się również reakcje skórne, np. wysypka w miejscu rany.
Poważniejsze skutki uboczne, zależne od trybu życia Pacjenta, odczuwalne są w przypadku łączenia Esperalu z alkoholem. Należy unikać wszelkich substancji z etanolem w składzie, nie tylko napojów, ale również:
- Płynów antybakteryjnych, antyseptycznych,
- Perfum, dezodorantów, antyperspirantów stosowanych bezpośrednio na skórę,
- Słodyczy – cukierków i ciast z alkoholem,
- Poszczególnych leków, jak np. syropów na kaszel i tabletek do ssania na ból gardła, ze względu na skład,
- Maści rozgrzewających,
- Wszelkich kosmetyków zawierających alkohol,
- Octu.
Należy pamiętać, że zaimplantowana wszywka jest ciałem obcym w organizmie. Z tego powodu mogą pojawiać się przypadki odrzucenia Esperalu przez organizm Pacjenta. Obserwując poniższe objawy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza:
- Obrzęk miejsca wszycia,
- Wyciek płynu surowiczego z rany,
- Zakażenie rany.
- wyciek z rany płynu surowiczego,
- zakażenie rany.
Gdzie wszywa się Esperal?
Wszywkę umieszcza się zazwyczaj w okolicy pośladkowej, łopatkowej, lub innej wybranej przez Pacjenta i lekarza. Następnie skóra w wybranej lokalizacji zostaje nacięta i w powstałe miejsce umieszcza się odpowiednią dawkę leku. Całość procedury trwa około 30 minut po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym.
Po zabiegu ważne jest zachowanie higieny oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich, aby wyeliminować ryzyko zakażenia.