Z roku na rok rośnie liczba osób pracujących zdalnie, we własnym domu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej aranżujemy miejsce do pracy w swoich czterech ścianach i jest to możliwe nawet wtedy, gdy nie mamy możliwości skorzystania z całego pomieszczenia. Oto praktyczne porady, dzięki którym urządzisz komfortowy i funkcjonalny gabinet w mieszkaniu!
Gabinet w mieszkaniu – kilka praktycznych porad
Twoje miejsce pracy musi być połączeniem komfortu oraz funkcjonalności, a kluczem do osiągnięcia tego celu jest zakup odpowiedniego biurka. To serce każdego gabinetu i jednocześnie najbardziej eksploatowany mebel w całym domu – musi mieć odpowiednie parametry i być dopasowany do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jeżeli nie masz zbyt wiele przestrzeni, postaw na blat montowany do ściany, a gdy potrzebujesz więcej miejsca, możesz zlecić wykonanie biura na wymiar sprawdzonemu stolarzowi.
Zwróć przy tym uwagę na ergonomię, a więc na:
- co najmniej 2 m2 wolnej przestrzeni do pracy,
- wygodne krzesło (to absolutna podstawa!), w którym można regulować wysokość czy kąt oparcia,
- odpowiednie oświetlenie przestrzeni (co najmniej 500 luksów, światło ciepłe, a nie jaskrawe),
- ustawienie monitora w odległości około 70 cm od twarzy,
- umieszczenie niezbędnych przedmiotów w bliskiej odległości (na wyciągnięcie ręki),
- możliwość rozprostowania nóg pod biurkiem.
Aranżując gabinet w domu, warto również pamiętać o kolorze ścian – najlepiej jest stawiać na kolory uspokajające (zieleń) albo pomagające w koncentracji (szary, niebieski). Pamiętaj też o roślinie w pobliżu i motywującym plakacie czy cytacie nad biurkiem – wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie sztampowe, ale bardzo pomocne w codziennym motywowaniu się do działania.
Pamiętaj! Jeżeli brakuje Ci miejsca na dokumenty, książki czy segregatory, możesz zamontować na ścianach półki – nie zabiorą one miejsca, ale stworzą dużo przestrzeni na rozmaite przedmioty.
Gdzie stworzyć gabinet w domu?
Najprostsza odpowiedź brzmi – w osobnym pomieszczeniu, do którego dostęp będziesz mieć tylko Ty. Niestety, często okazuje się to niemożliwe i konieczne jest pójście na kompromis. A tym jest stworzenie miejsca pracy w salonie albo sypialni. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest to drugie, ponieważ sypialnia to miejsce intymne, należące tylko do Ciebie i drugiej połowy, dlatego zapewnia ciszę i spokój podczas codziennej pracy.
Jak to zaaranżować?
Możesz np. ustawić łóżko pod ścianą, a pod przeciwległą umieścić biurko i krzesło – w praktyce wystarczy do tego 12-13 m2 powierzchni, a nawet mniej.
Czy zaburzy to sypialnianą harmonię?
Wręcz przeciwnie – odpowiednio wydzielone miejsce pracy, z ciekawą fototapetą, może dodać pomieszczeniu uroku i sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej przytulne. Co więcej – możesz wydzielić przestrzeń do spania od tej gabinetowej. Nie polecamy jednak do tego celu ścianki działowej, która znacznie zmniejszy optycznie przestrzeń. Lepiej zastosować dywan albo osobne kolory (czy też wspomnianą fototapetę!).