Artykuły Zdrowie i Uroda

5 faktów na temat nerek – dowiedz się, jak o nie dbać

5 faktów na temat nerek – dowiedz się, jak o nie dbać

Nerki to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych każdego człowieka. Ich najistotniejszym zadaniem jest odfiltrowanie organizmu ze szkodliwych i zbędnych substancji. Oprócz tego to właśnie od nich zależy prawidłowa regulacja płynów ustrojowych w organizmie. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek na temat tej ważnej części naszego ciała. Miej większą świadomość na temat funkcjonowania swojego organizmu!

1. Nerki – organ wielozadaniowy

Wiele osób kojarzy nerki tylko i wyłącznie z przefiltrowywaniem krwi. Czy wiesz, że tak naprawdę ich rola jest zdecydowanie większa. Na czym konkretnie polega ta praca? To one odpowiedzialne są za równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, regulują jego pH. Jak do tego dochodzi? Nerki wydalają specjalne związki zasadowe, a oprócz tego odtwarzają te, które zostały już zużyte. Oprócz tego wspomagają regulowanie ilości czerwonych krwinek we krwi, a także wartość ciśnienia tętniczego krwi.

Nerki to również organ oczyszczający organizm ze zbędnych substancji. To one przez całą dobę filtrują krew po to, by usunięte zostały z niego związki takie jak: toksyny, mocznik, czy nadmiar soli. Tymczasem w wyniku procesu resorpcji w organizmie pozostają ważne i cenne substancje.

2. Zdrowe nerki kontra duża ilość wody

Woda ma bardzo dobry wpływ na stan naszych nerek. Pomaga uniknąć wielu schorzeń takich jak kamica nerek, czy zakażenie układu moczowego. Kiedy decydujemy się na wodę mineralną, zwłaszcza taką niskomineralizowaną, wówczas w wyniku diurezy (zwiększonego wydzielania moczu) dochodzi do przepłukania dróg moczowych. Zdrowo i korzystnie! Zwłaszcza że nie ma tu pustych kalorii.

3. Skrzyp polny i pietruszka – złoto dla nerek!

Zioła od zawsze doceniane były w kosmetyce i lecznictwie. W przypadku nerek sprawdzą się tutaj jedne z popularnych i powszechnie występujących roślin. Jest to między innymi pietruszka zwyczajna, a konkretnie jej korzeń, który zawiera olejek eteryczny, a także flawonoidy.

Co ciekawe, cenne są również rośliny, które zaliczamy do powszechnie występujących. Jest to skrzyp polny, który rośnie na łąkach i polach. Zawiera on flawonoidy oraz związki krzemu. Oprócz tego można wymienić perz właściwy, którego kłącze wspomaga funkcje wydalnicze nerek.

4. Zadbaj o odpowiednią ilość magnezu

Jak pokazują badania zbyt mała ilość magnezu w naszej diecie prowadzi do większego zmęczenia i problemów z koncentracją. Poza tym ma to również wpływ na funkcjonowanie naszych nerek. Bez magnezu nie może dojść do prawidłowego wchłaniania wapnia. W efekcie w nerkach powstają i gromadzą się kamienie nerkowe.

5. Piwo dobre na nerki – czy rzeczywiście?

Powszechnie uznaje się, że piwo jest dobre na nerki. W pewnym stopniu jest to prawda, ponieważ podobnie jak woda przyspiesza ono proces diurezy. Niestety warto jednak pamiętać, że zawarty w nim alkohol działa szkodliwie na ten organ. Z tego względu trunki tego typu spożywamy w umiarkowanych i rozsądnych ilościach. Nawet wtedy, kiedy dążymy do tego, by kamica nerek została zatrzymana.

Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kamica-nerkowa

Similar Posts