Stan zapalny gardła zwykle wywołują wirusy, ale mogą go też spowodować bakterie i grzyby. Objawy zapalenia gardła to przede wszystkim silny, utrudniający przełykanie ból gardła, który chorzy opisują jako kłujący, piekący bądź drapiący. Stan zapalny gardła można złagodzić, korzystając ze znanych od lat, sprawdzonych sposobów naszych mam i babć. Jakie tabletki na ból gardła warto zastosować, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Podpowiadamy!
Zapalenie gardła – domowe sposoby
Objawy zapalenia gardła sprawiają dyskomfort, utrudniają jedzenie i przełykanie śliny, w dodatku często uniemożliwiają naukę i pracę. Dlatego zamiast czekać na moment, gdy same ustąpią, najlepiej od razu zacząć działać i skrócić czas ich występowania. Jakie domowe metody mogą pomóc na ostre zapalenie gardła?
Płukanki na gardło
Na stan zapalny gardła często polecana jest płukanka z soli kuchennej oraz z sody oczyszczonej. Przeciwnikom smaku szczególnie tej pierwszej polecamy płukanki ziołowe, np. z rumianku, szałwii i tymianku. Przypisuje się im działanie przeciwzapalne, oprócz tego likwidują obrzęk błony śluzowej i łagodzą dolegliwości bólowe. W aptece można kupić także gotowe preparaty do płukania gardła.
O czym pamiętać podczas płukania gardła? Płukanka powinna mieć letnią temperaturę – gorąca mogłaby dodatkowo podrażnić błony śluzowe gardła. By płukanie przyniosło efekty, należy stosować je kilka razy dziennie (ok. 3-4).
Leki bez recepty na ból gardła
Gdy boli gardło, z różnych powodów nie zawsze od razu idziemy do lekarza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wspomóc się preparatami z apteki. Warto zastosować leki bez recepty na zapalenie gardła i jamy ustnej, np. Chlorchinaldin. Można go brać już wtedy, gdy gardło dopiero zaczyna boleć i ogólnie czujemy, że coś nas bierze.
Chlorchinaldin ma działanie antyseptyczne – działa przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów. Występuje w postaci tabletek do ssania, które można przyjmować w ilości 1 tabletka co 1-2 godziny. Należy jednak pamiętać, aby przed użyciem zapoznać się z ulotką ponieważ niewłaściwie zażywane leki mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
Nawilżanie błony śluzowej gardła
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne w przypadku zapalenia gardła jest to, by nawilżać śluzówki. Ból gardła nie zawsze oznacza stan zapalny, a czasem jedynie wysuszenie błony śluzowej, które z kolei sprzyja infekcji. Dlatego powinno się regularnie wierzyć pomieszczenie i stosować nawilżacz powietrza. Ponadto trzeba pić duże ilości płynów (minimum 1,5 litra), nawet wtedy, gdy nie odczuwa się pragnienia.
Domowe mikstury na ból gardła
Na przeziębienia i infekcje dobrze sprawdzają się napoje z miodem, który hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów, a w dodatku ma właściwości łagodzące, dzięki czemu ból gardła staje się mniej dotkliwy.
Przy zapaleniu gardła zastosować można również czosnek, który działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu pomaga pokonać infekcję. Można 1-2 ząbki czosnku dodać do ciepłego mleka lub położyć na kanapkę – jak kto lubi.
Kiedy domowe sposoby na zapalenie gardła nie wystarczą i trzeba iść do lekarza?
W większości przypadków infekcja gardła nie jest groźna dla zdrowia i w łagodnym przebiegu można poradzić sobie z nią domowymi sposobami, ale czasem może być objawem poważnej choroby i wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.
Konsultacja lekarska jest wskazana, gdy:
- pojawi się silny obrzęk gardła, który utrudni oddychanie,
- pomimo podjętego leczenia stan zapalny gardła nie ustępuje lub jego objawy nasilają się,
- bólowi towarzyszą inne objawy, np. wysoka gorączka, wysypka skórna, odpluwanie krwistej wydzieliny.
Podsumowując, bólu gardła nie powinno się lekceważyć, nawet gdy jest łagodny. Gdy jest oznaką infekcji i dojdzie do jej rozwoju, a w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą pojawić się groźne powikłania.