Zakupy

Stosowanie wszywki alkoholowej Esperal Płock – za i przeciw

Stosowanie wszywki alkoholowej Esperal Płock - za i przeciw

Alkoholizm jest to choroba, która polega na utracie kontroli związanej z ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Chęć konsumpcji kolejnych jego dawek związana jest z przymusem wywołanym przez uzależnienie psychiczne i fizyczne. Tym samym chęć ta nie jest związana z wolą danej osoby, aczkolwiek jest możliwa do wyeliminowania poprzez zastosowanie abstynencji. Na temat mechanizmu warunkującego powstawanie uzależnień powstało wiele koncepcji psychologicznych i medycznych, jednak wszystkie z nich mają jeden wspólny mianownik – jest nim nadużywanie danej substancji lub czynności.

Z chorobą alkoholową można walczyć. Jednym ze sposobów jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal Płock, o której narosło wiele mitów. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze fakty, rozwiewające wszelkie wątpliwości dotyczące wszywki alkoholowej.

Czym jest „wszywka”?

Wszywka alkoholowa jest potocznym określeniem produktu medycznego o nazwie Esperal. Posiada on w swoim składzie substancję czynną jaką jest Disulfiram. Co ciekawe, jest on jednym z najstarszych środków farmakologicznych, stosowanych w leczeniu choroby alkoholowej. Należy podkreślić jednak, że nie jest to środek, który leczy uzależnienie od alkoholu. Działanie Disulfiramu opisywane jest jako wywoływanie szeregu nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia skutków ubocznych ze względu na wchodzenie w reakcje z alkoholem. Lekarz podczas procesu zaszywania umieszcza tabletkę z lekiem, która uwalnia substancję czynną, która dostaje się do organizmu. W momencie kiedy osoba posiadająca wszywkę złamie zasady abstynencji, powstaje reakcja chemiczna, której efektem jest wzrost stężenia aldehydu octowego i nasilenie objawów zatrucia alkoholowego. W związku z tym leczenie Esperalem powinno być zawsze kontrolowane przez lekarza. Sam pacjent musi wyrazić zgodę na zabieg, a także być całkowicie świadom swojej decyzji i skutków nieprzestrzegania wszelkich zaleceń. Dlatego Esperal polecany jest głównie osobom, które szczerze chcą zerwać z nałogiem, a ich decyzja nie jest wymuszona przez osoby trzecie. Tym samym stosowanie Disulfiramu pod przymusem jest całkowicie nieskuteczne i zazwyczaj kończy się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Argumenty za stosowaniem Esperalu w terapii alkoholizmu

Istnieje kilka argumentów, które mogą przekonać osoby wahające się przed włączeniem Esperalu do swojej terapii:

  • Przede wszystkim Esperal tworzy psychiczną barierę oraz wspiera silną wolę – jest to korzystne ze względu na fakt, iż alkoholik przestał kontrolować swoje zachowanie i myśli, przez co potrzebuje pewnego bodźca lub bariery, która będzie skutecznie zniechęcać od picia. Zazwyczaj działa to tak, iż osoba cierpiąca z powodu uzależnienia boi się nieprzyjemnych konsekwencji, przez co rezygnuje z sięgania po kolejny kieliszek lub butelkę.
  • Pomaga osobom szczerze chcącym wyjść z nałogu – należy jednak pamiętać, że Disulfiram nie ma oddziaływania leczniczego, a jedynie awersyjne, przez co nie powinien być stosowany jako jedyna forma terapii. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie innych oddziaływań, np. psychoterapii i charakteryzuje się dużą skutecznością u osób, które świadome są swoich problemów i słabości względem alkoholu i są szczerze zdeterminowane do zerwania z nim.
  • Pomaga powstrzymać się od picia ze względu na wywoływany strach przed konsekwencjami złamania abstynencji – terapia wszywką zaliczana jest do terapii awersyjnej. Tym samym odstrasza od picia alkoholu ze względu na liczne skutki uboczne. Działanie Disulfiramu można opisać jako wywołanie zaburzeń metabolicznych związanych z trawieniem alkoholu, przez co gromadzący się aldehyd octowy będący silną trucizną, nie może zostać przekształcony w mniej szkodliwy kwas octowy. W ten sposób organizm człowieka jest zatruty, czego efekty są odczuwalne już po kilku minutach od momentu wypicia napoju procentowego.
  • Jego cena jest przystępna – mimo, iż leczeniem z użyciem Esperalu nie jest refundowane przez państwo, to przeliczając dzienny koszt terapii wychodzi on bardzo korzystnie.
  • Wszywka posiada długi czas działania – Esperal umieszczony pod skórą w postaci implantu wykazuje swoją aktywność od 8 do 12 miesięcy. W razie potrzeby zabieg można po tym czasie powtórzyć.

Argumenty przeciwko stosowaniu Esperalu

Mimo wielu korzyści wynikających ze stosowania Esperalu, posiada on zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Ich zdaniem:

  • Powoduje on niebezpieczne skutki zdrowotne – Esperal działa jedynie odstraszająco poprzez wywołanie reakcji związanej z zatruciem aldehydem octowym. W ten sposób człowiek doświadcza skutków ubocznych w postaci biegunki, wymiotów, bólu głowy, drżenia mięśni, zaburzonej pracy serca, uszkodzeń nerek i wątroby. Może dojść nawet do zawału, albo udaru mózgu, a w konsekwencji do śmierci. Z tego powodu Disulfiram nie jest legalny w poszczególnych krajach, jak np. USA lub kraje Zachodniej Europy. W Polsce Esperal jest legalny od 2008 roku.
  • Esperal jest mało skuteczny w przymusowym leczeniu – Disulfiram może skutecznie pomóc w przypadkach, kiedy dana osoba szczerze i z własnej, nieprzymuszonej woli zaczyna leczenie. W momencie kiedy jest na nim trzeźwość wymuszana, leczenie awersyjne kończy się niepowodzeniem. Szacuje się, że skuteczność odwykowa wszywki wynosi około 5%.
  • Terapia Esperalem powiada liczne przeciwwskazania medyczne do zastosowania – tym samym nie każda osoba może z tej formy wsparcia skorzystać. Jest ona polecana jedynie w przypadku osób zdrowych. Tym samym osoby chorujące na cukrzycę, alergie, choroby układu krążenia, czy też posiadające zaburzenia funkcjonowania nerek i wątroby mają zbyt duże obciążenia chorobowe. Włączając do tego toksyczny aldehyd octowy i silne zatrucie wywołane przez Disulfiram, mogą pojawić się bezpośrednie czynniki zagrażające zdrowiu i życiu u takiej osoby. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż większość alkoholików posiada różne schorzenia, co usuwa ich z kręgu grupy docelowej leczenia Esperalem.
  • Esperal nie leczy, a jedynie odstrasza od picia – Disulfiram nie jest wstanie obniżyć ochoty na alkohol lub uporać się z mechanizmami działania uzależnienia alkoholowego u danej osoby. Takie oddziaływanie wykazuje psychoterapia. Disulfiram ma działanie odstraszające, tym samym jest inny cel jego zastosowania.
  • Istnieje duże ryzyko powrotu do nałogu po ustaniu aktywności wszywki – w momencie kiedy kończy się okres przydatności wszywki, Disulfiram nie jest już aktywny, przez co pacjent zostaje zdany jedynie na własną motywację i silą wolę. Część alkoholików nie korzysta z możliwości ponownego zabiegu, a wraca do swoich dawnych przyzwyczajeń.

Czy warto stosować Esperal?

Powyższe szanse i zagrożenia wynikające ze stosowania Esperalu rzucają nieco inne światło na omawiany problem związany z jego działaniem. Należy pamiętać, że mimo jego ograniczeń, jest on niezwykle skuteczny wśród pewnych grup pacjentów. Zaleca się jednak prowadzenie terapii kompleksowej i wielotorowej, w której skład powinna wchodzić psychoterapia, odtruwanie, uczestnictwo w spotkaniach grup AA, czy też stały kontakt z psychiatrą lub psychologiem.

Similar Posts