Technologia

Pamięć RAM w laptopie – jak rozbudować?

Pamięć RAM w laptopie - jak rozbudować?

Laptopy, jako stosunkowo niewielkie i mobilne urządzenia, mogą mieć szczególnie ograniczoną pamięć RAM. Tymczasem często poszukujemy sposobów na zwiększenie pojemności dysku, jaki laptop posiada fabrycznie. Idąc po tak zwanej najprostszej linii oporu wystarczy oczywiście sięgnąć po pendrive, kartę pamięci bądź inny nośnik zewnętrzny. Jak jednak zwiększyć pamięć samego laptopa? O tym nieco poniżej.

Pamięć RAM do laptopa

Zarówno do komputerów stacjonarnych jak i do laptopów dokupować można dodatkowe jednostki pamięci wewnętrznej, zwane kościami. Ważne jest naturalnie, aby takie kości były kompatybilne z odpowiednim modelem komputera. Im starszy laptop czy komputer stacjonarny – tym mniejszą pojemność mają zazwyczaj kości pamięci RAM do niego przeznaczone, ponieważ współpracują z procesorami starszej generacji oraz innymi elementami dawno już obecnie w komputerach nie stosowanymi. Na szczęście kości RAM do modeli nowo powstałych jak i do tych starszych na rynku części komputerowych nie brakuje. W dobrych sklepach komputerowych, również tych online, na przykład https://www.esus-it.pl/. Wśród pamięci RAM do mobilnych i stacjonarnych komputerów, w tym do serwerów, znaleźć można zatem pamięci typu: DDR4, DDR3, DDR2 oraz DDR1. Te pierwsze to pamięć najnowszej generacji, a DDR1 – to najstarszy typ pamięci do komputerów. 

SODIMM czyli pamięć do laptopa

Do komputerów typu laptop pasują moduły typu SODIMM. Pamięć SODIMM to zatem to samo, co po prostu pamięć przeznaczona do laptopa. Tego właśnie oznaczenia należy szukać wybierając odpowiednie kości. Niezależnie od tego, czy szukamy kości do laptopa, czy też do komputer stacjonarnego – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wspomniane powyżej parametry DDR. Różnice pomiędzy nimi obejmują między innymi kwestie zastosowania odpowiedniego napięcia i inne czynniki. 

DDR4

Najnowocześniejszy i najbardziej energooszczędny typ pamięci RAM, operujący w ramach napięcia o wysokości 1.2V. Warto pamiętać, że poszczególne moduły DDR o wyższych wartościach nie są kompatybilne ze starszymi modelami sprzętu, dlatego nie można wstawiać na przykład DDR4 zamiast DDR3, DDR3 zamiast DDR2 itd. Pamięć DDR4 możemy zakupić w modułach o pojemności od 2GB do 256GB, zatem jest to dość duży zakres możliwości. 

DDR3

To naturalnie poprzednik pamięci DDR4. Jeżeli posiadasz nieco starszy model laptopa być może będziesz potrzebować właśnie takiego typu pamięci. W przypadku DDR3 sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, niż kiedy chodzi o DDR4. Spokojnie – jeżeli masz wątpliwość zawsze możesz dopytać sprzedawcę w sklepie ze sprzętem komputerowym o to jakiej pamięci potrzebujesz. DDR3 działa przy napięciu w zakresie pomiędzy 1.5V a 1.8V. Posiada jednak dwie dodatkowe wersje, jakimi są: DDR3L oraz DDR3U. Ta pierwsza używana jest przy zastosowaniu napięcia 1.35V, druga zaś – 1.2V. Rozpiętość potencjalnych pojemności pamięci DDR3 rozciąga się pomiędzy 512MB do aż 16GB.

DDR2

To oczywiście „starsza siostra” typu DDR3. Warto mieć na uwadze, że pamięć RAM do laptopa typu DDR2 działa w temperaturach do 70 stopni Celsjusza. Ich pojemność to zaledwie wartości pomiędzy 256MB do 4 GB. Jeżeli posiadasz jednak komputer o takim typie pamięci, to właśnie moduły DDR2 są przeznaczone dla Ciebie. 

DDR1/DDR

Taka pamięć nadal jest w sprzedaży. Początkowo nazywana po prostu pamięcią DDR, z dodawaną do niej często jedynką po pojawieniu się kolejnych wersji. To pierwszy i najstarszy typ stosowanej obecnie komputerowej pamięci, w tym pamięci SODIMM. Jest tak samo wytrzymała na temperatury jak pamięć DDR2 – czyli w zakresie do 70 stopni Celsjusza. Jej pojemność to zakres pomiędzy 64MB a 1GB. 

Skąd się to wzięło?

Parametry DDR ustalane są przez JEDEC Solid State Technology Association – organizację zajmującą się normalizacją właśnie takich kwestii jak pewne parametry stosowane w zakresie nowoczesnych technologii. Dzięki temu poszczególne dane podzespołów zawartych w komputerach różnych producentów są do siebie pod wieloma względami podobne i teraz właśnie wiesz jakiego typu pamięci szukać do swojego laptopa, komputera stacjonarnego albo serwera. Powodzenia!

Similar Posts