Artykuły

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji salonu w stylu minimalistycznym?

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji salonu w stylu minimalistycznym?

Minimalizm należy do najbardziej popularnych trendów w aranżacji wnętrz. Kojarzący się z uporządkowaniem i przejrzystością stanowi ciekawą alternatywę dla innych stylów. Oczywiście szukając inspiracji przy urządzaniu przestrzeni w domu czy w mieszkaniu, trzeba mieć na uwagę, że minimalizm może przytłaczać zimnem czy nadmierną surowością – przeciwnicy tego stylu porównują go do wnętrz znanych ze szpitali i gabinetów lekarskich. Ale to zbytnie uproszczenie, zwłaszcza że minimalizm może być przytulny i pełen smaku.

Salon w stylu minimalistycznym, czyli wrażenie przestronności na pierwszym planie

Minimalizm pozwala maksymalnie wykorzystać metraż nawet w niewielkim salonie. Jego zwolennicy świadomie rezygnują z bibelotów, wiedząc, że nie tylko ograniczają powierzchnię, ale też wprowadzają niepotrzebny zamęt. Nie bez znaczenia jest to, że im więcej gadżetów, tym więcej kurzu i większe kłopoty z odpowiednim doborem oświetlenia.

Dla wielu minimalizm to przede wszystkim biel – niemal szpitalna, sterylna. Ale nie jest to do końca właściwy trop. Znacznie lepiej zdefiniować minimalizm jako kolorystyczną spójność – poza bielą polecane są odcienie szarości oraz czerń. Jednolite pastelowe odcienie, takie jak: beż, róż, brąz czy pistacjowa zieleń, także się sprawdzają. Mając obawy o zbytnią monotonię, można pokusić się o nieco szaleństwa, czyli dwukolorowe ściany czy podłogę z czarno-białą szachownicą.

Meble do salonu w stylu minimalistycznym

Podobnie jak w kolorystyce, kluczem do sukcesu jest opracowanie kompromisu. Ograniczenie ilości mebli do niezbędnego minimum to podstawa. Oczywiście, aby czuć się komfortowo i swobodnie, nie należy ograniczać się do krzeseł i stołu. Dobrym wyborem jest sofa – najlepiej o jednolitej gładkiej powierzchni, dopasowana kolorystycznie do ścian, sufitu i pozostałych mebli. W parze z sofą mogą iść fotele – warto zdecydować się na komplet. Zamiast obszernego stołu jadalnianego, dużo lepiej prezentować się będzie stolik kawowy. Całość dopełnią szafka RTV, szafa, komoda czy meblościanka – ich design musi być jak najprostszy, ale nie surowy. Metalowe elementy i lakierowane fronty i blaty dobrze komponują się z całością, ponadto odbijają światło, co jest ważnym atutem.

Dodatki

Decydując się na dodatki, należy ograniczyć ich ilość do minimum. Jeżeli już nie można się bez nich obejść, to najlepiej skupić się na dekoracjach prostych w formie, wykonanych z naturalnych materiałów, jak: szkło, ceramika, kamień i drewno. Całkowita rezygnacja z akcesoriów nie jest polecana, bowiem to one nadają wnętrzom indywidualnego charakteru, pozwalając czuć się swobodne i przytulnie w domowej przestrzeni.

Meble do salonu znajdziesz w sklepie https://sklep.akord.net.pl/.

Similar Posts