Artykuły

Kiedy warto zdecydować się na świecki pochówek zmarłego?

Kiedy warto zdecydować się na świecki pochówek zmarłego?

Na organizację świeckiego pochówku powinni zdecydować się bliscy zmarłego, który był osobą niewierzącą. Niektórzy jeszcze za życia wyrażają takie życzenie – wówczas należy uszanować ich wolę niezależnie od przekonań rodziny. Nie ma w tym nic złego, ponieważ pogrzeb świecki to uroczysta i refleksyjna ceremonia, która tworzy szansę na ostatnie pożegnanie ze zmarłym dla żałobników reprezentujących różne wyznania.

Kto decyduje się na świecki pochówek?

Świecki pochówek jest pozbawiony elementów kultu religijnego (nabożeństwo, modlitwy i pieśni, symbole), zatem ceremonia przeznaczona jest dla zmarłych ateistów. Czasem na tę formę pogrzebu decydują się osoby wierzące, którym nie odpowiada uroczystość przebiegająca według obrządków tradycyjnych dla ich wyznania. Wydarzenie koncentruje się na osobie zmarłego i wspomnieniach tego, co było istotne w jego życiu zamiast na modlitwach oraz idei zmartwychwstania. Organizacja pogrzebu świeckiego jest nawet o połowę tańsza niż katolickiego, więc bywa wybierana także ze względów finansowych. 

Pomocy w organizacji uroczystości pozareligijnych udziela Zakład Pogrzebowy GLORIA, który świadczy usługi funeralne, kamieniarskie i florystyczne. Pracownicy firmy wspierają rodzinę we wszystkich ciążących na niej obowiązkach: od formalności, przez projekt i budowę nagrobka, po transport urny lub trumny do miejsca pochówku. 

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Organizacja pogrzebu świeckiego wymaga dużego zaangażowania bliskich zmarłego. W przeciwieństwie do ceremonii katolickiej wydarzenie nie musi przebiegać zgodnie z narzuconym z góry schematem. Porządek i oprawa uroczystości zależy od wizji rodziny lub ewentualnych życzeń wyrażonych przez osobę, która odeszła. W pierwszej kolejności należy wybrać Mistrza Ceremonii – przygotowuje on i wygłasza mowę pogrzebową. Treść laudacji jest tworzona przy współpracy z rodziną i koncentruje się wokół ich wspomnień o zmarłym, a także na najważniejszych wątkach jego życia, osiągnięciach i zaletach.

Ważnym elementem pogrzebu świeckiego jest także oprawa dźwiękowa i wizualna. W trakcie wygłaszania mowy wykorzystywane są projektory, na których prezentowane są slajdy lub filmy ze zmarłym w roli głównej. Na uroczystości można też usłyszeć jego ulubioną muzykę – z głośników lub w wykonaną na żywo. Nadaje to ceremonii niepowtarzalnego charakteru, zatem pochówek świecki jest najlepszym wyborem wtedy, gdy chcemy pożegnać bliskiego w wyjątkowy sposób.

Similar Posts