Dynamiczny rozwój poszczególnych branż wymaga od pracowników stałego poszerzania swoich kompetencji zawodowych. W przeciwnym razie mogą oni zostać wyparci przez tych, którzy mimo, że dopiero wchodzą na rynek pracy, przygotowali sobie pod to solidny grunt w zakresie posiadanych umiejętności. W jaki sposób poszerzać swoje kompetencje oraz które umiejętności mogą nam się przydać w danym zawodzie? Sprawdźmy.
Web design i copywriting
Te dwie, choć różne umiejętności, doskonale ze sobą współgrają i są bardzo pożądane w branży marketingowej. Jeśli więc jesteś doświadczonym copywriterem lecz chcesz poszerzyć swoje kompetencje w nieco innym zakresie, kurs grafiki internetowej może okazać się bardzo dobrym posunięciem. Wiele agencji reklamowych musi angażować do jednego projektu zarówno grafika, jak i copywritera. Jeśli jako copywriter nabędziesz umiejętność projektowania graficznego, będziesz prawdziwym skarbem dla pracodawcy. Kurs grafiki można zrobić przez internet, co może kosztować od 200 do 500zł lub udać się do placówki stacjonarnej w danym mieście, gdzie cena może wynosić ok. 1.500zł.
Obsługa klienta z językiem obcym
Znajomość języka obcego jest zawsze w cenie niemal w każdej branży. W przypadku stanowisk z obsługą klienta zagranicznego jest wręcz koniecznością. Jeśli biegle władasz językiem angielskim lub niemieckim, lecz czujesz, że twój zawód wymaga dużo szerszych kompetencji językowych, zastanów się nad wyborem odpowiedniego kursu. W pierwszej kolejności pomyśl, który dodatkowy język może ci się przydać w twoim zawodzie. Jeśli branża lub firma, w której pracujesz, otwiera współpracę na kraje Europy Południowo-Zachodniej oraz państwa latynoamerykańskie, nauka języka hiszpańskiego to idealne rozwiązanie. Kurs online to koszt ok. 45-65zł za godzinę lekcyjną, w przypadku zajęć stacjonarnych zapłacisz ok. 1.500-2000zł za miesiąc.
Kompetencje miękkie
Poszerzenie kompetencji o umiejętności związane z zarządzaniem projektami to świetna opcja dla każdego specjalisty, któremu marzy się awans na stanowisko kierownicze. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z literaturą przedmiotu, aby zrozumieć ideę oraz cel project managementu. W przypadku wielu korporacji sama wiedza oraz doświadczenie mogą w tym zakresie nie wystarczyć. Warto więc potwierdzić swoje umiejętności kursem lub szkoleniem z project managementu, którego ukończenie pozwoli ci uzyskać certyfikat.
Inwestycja w rozwój, choć często kosztowna, szybko nam się zwróci. Nie warto więc rezygnować z okazji, jeśli masz możliwość skorzystania z kursu, który podniesie twoje kompetencje. W przypadku braku środków na opłacenie kursu pomocna może okazać się pożyczka na 60 dni, którą wygodnie spłacisz w ciągu 2 miesięcy, a więc prawdopodobnie po wpłynięciu dwóch pensji. W tym czasie może się okazać, że twój pracodawca doceni twoje nowe umiejętności i zaproponuje awans.