Trudność w uruchomieniu silnika, brak reakcji samochodu na próbę otwarcia drzwi pilotem to objawy rozładowanego akumulatora. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w sezonie zimowym, gdy niskie temperatury negatywnie wpływają na stan akumulatora, szczególnie gdy auto stoi przez dłuższy czas na zewnątrz. Inną przyczyną jest też pozostawienie włączonych świateł czy radia. Jeśli wasz akumulator odmówił posłuszeństwa, sprawdźcie, jak w prosty sposób go naładować z wykorzystaniem prostownika.
Niezbędnik każdego kierowcy
Kierowcy mają swoje niezbędniki, czyli zestawy przedmiotów, jakie muszą znaleźć się w samochodzie. Część z nich wynika wprost z przepisów prawa – na przykład gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy, inne natomiast zabezpieczamy samodzielnie. Co powinien zawierać taki niezbędnik? Na pewno zestaw podstawowych narzędzi, czyli śrubokręt oraz klucze nasadowe. Warto zadbać również o latarkę, dzięki której dokonanie jakiejkolwiek naprawy będzie możliwe nawet późnym wieczorem lub nocą.
Do tego katalogu akcesoriów trzeba także dodać prostownik, który ułatwia uruchamianie samochodu, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Prostownika oczywiście nie trzeba ze sobą wozić, jednak gdy wybieracie się w kilkudniową podróż w sezonie zimowym, powinien znaleźć się w bagażniku. Nie zapomnijcie także o kablach rozruchowych, które umożliwią uruchomienie samochodu, gdy akumulator nie będzie działał prawidłowo. Niezbędnik kierowcy wiąże się z określonym wydatkiem, jednak pożyczka bez BIK pomoże w sfinansowaniu wszystkich akcesoriów.
Ładowanie prostownikiem
Jak ładować akumulator z wykorzystaniem prostownika? Przede wszystkim pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa. Podłączenie akumulatora do zewnętrznego źródła zasilania musi odbywać się ściśle według instrukcji producenta. Braki energii najlepiej uzupełniać z dala od źródła ognia, ponieważ podczas ładowania może wydzielać się wodór. Pierwszym krokiem powinno być wyjęcie akumulatora z samochodu, a następnie jego podłączenie do prostownika.
Dopiero gdy obie klemy z ładowarki podpięte są właściwie do baterii, możecie włączyć urządzenie. Czas, w jakim akumulator znów stanie się sprawny, zależny jest od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj prostownika, jakim dysponujecie. Przyjmuje się natomiast, że pełne naładowanie można osiągnąć po około 10 godzinach. Nowoczesne prostowniki, które możecie kupić z pomocą pożyczki bez BIK, automatycznie sterują ilością podawanej energii, dlatego też najlepiej podłączać je na noc.
Jak szybko uruchomić samochód?
Na rynku spotkacie wiele akcesoriów, które pomagają w szybkim uruchomieniu samochodu, gdy akumulator przestał działać. Podstawowym elementem wyposażenia są wspomniane wcześniej kable rozruchowe. Dzięki nim możecie podłączyć swoje auto do innego pojazdu, a następnie włączyć zapłon. Należy jednak pamiętać, że akumulator naładuje się dopiero po przejechaniu co najmniej kilkunastu kilometrów, dlatego też po uruchomieniu silnika, nie gaście go od razu, ale zorganizujcie sobie dłuższą przejażdżkę.
Doskonałym rozwiązaniem dla kierowców jest także power bank do samochodu, który szturmem zdobył rynek motoryzacyjny. Jest to urządzenie pozwalające na szybkie uruchomienie auta, bez konieczności podłączania akumulatora do prostownika czy do innego pojazdu. Warto zainwestować w power bank, w czym pomoże pożyczka bez BIK, aby niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, sprawnie uruchomić samochód.