Artykuły

Cocker spaniel – charakterystyka i imiona dla psa

Cocker spaniel - charakterystyka i imiona dla psa

Cocker spaniele to łagodne, przyjazne i pełne życia psy. Poznaj specyfikę tej rasy i zadecyduj, czy jest dla Ciebie odpowiednia.

Charakterystyka cocker spaniela – ogólne informacje

Cocker spaniele (https://zwierzaki.pl/cocker-spaniel-angielski) to urocze czworonogi, które mogą przystosować się do życia w dowolnym miejscu, o ile mają zapewnione codzienne ćwiczenia. Samce osiągają 38 cm wzrostu i ważą nie więcej niż 13 kilogramów. Samice są mniejsze – mierzą około 35 cm  i ważą około 11 kilogramów.

Tutaj znajdziesz imiona dla swojego psa! https://zwierzaki.pl/imiona-dla-psa

Cocker spaniel ma okrągłą głowę i szeroką kwadratową kufę. Uszy są długie i porośnięte sierścią, a grzbiet opada w kierunku ogona, nadając psu królewski wygląd. Najbardziej godna uwagi jest jednak długa, jedwabista sierść cockera. Długi włos występuje nie tylko na uszach, ale także nogach, klatce piersiowej i brzuchu. Ogon jest zwykle kopiowany.

Cocker spaniele mogą występować w różnych umaszczeniach. Niektóre są jednolicie czarne, inne rudawe, a jeszcze inne – podpalane. Zdarzają się również osobniki dwu- oraz trójkolorowe. Do najpopularniejszych mieszanek kolorystycznych zalicza się: czarno-brązowe, czarno-białe lub czarno-białe z brązowymi plamkami.

Długość życia cocker spaniela wynosi średnio od 14 do 16 lat.

Osobowość cocker spaniela

Cocker spaniele są znane z tego, że są delikatne, łatwe w prowadzeniu, a jednocześnie żywe. Są ogólnie uważane za dobrą rasę dla dzieci. Zwykle nie są agresywne w stosunku do innych zwierząt i ludzi, ale wykazują dość silny instynkt stróża.

Uwaga! Jeżeli zdecydujesz się na zakup psa z hodowli, pamiętaj, aby wybierać tylko te uznane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Niestety, w pewnym momencie cocker spaniele stały się tak popularne, że hodowcy stosowali nieuczciwe praktyki reprodukcyjne. Niektóre psy mogą wykazywać wysoki poziom nerwowości i cierpieć na dziedziczne problemy zdrowotne.

Pielęgnacja cocker spaniela

Cocker spaniele mają obfity płaszcz, który wymaga co najmniej kilku godzin pielęgnacji w tygodniu, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Od czasu do czasu potrzebne jest profesjonalne przycinanie. Pamiętaj jednak, aby w czasie spacerów unikać miejsc porośniętych bujną roślinnością.

Cocker spaniele mogą przystosować się do życia w dowolnym miejscu, o ile mają zapewnione codzienne spacery na smyczy lub mogą odbywać sesje zabaw na ogrodzonym terenie. Musisz zdawać sobie sprawę, że mimo uroczego wyglądu cocker spaniele to przede wszystkim rasa sportowa. Jeżeli zamkniesz je w domu i nie zapewnisz odpowiedniej dawki ruchu, mogą być sfrustrowane i nieszczęśliwe.

Historia rasy cocker spaniel

Cocker spaniel, określany również jako amerykański cocker spaniel, wywodzi się od angielskiego cocker spaniela. Nazwa „cocker” pochodzi od słonki – zwierzyny łownej, którą te psy skutecznie wystawiały myśliwym. Cocker spaniele zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku i były uważane za tę samą rasę co angielski cocker spaniel. Obecnie cocker spaniel i cocker spaniel angielski są uważane za odrębne rasy. Cocker spaniel jest mniejszy od swojego angielskiego odpowiednika – to jedna z najmniejszych ras psów sportowych.

Cocker spaniele, choć nadal uważane za rasę myśliwską i sportową, są coraz częściej traktowane jako zwierzęta domowe i przysposabiane do życia w mieście. Ich popularność wzrosła po II wojnie światowej. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1984 roku cocker spaniele były rasą numer jeden zarejestrowaną w American Kennel Club.

Imiona dla psów rasy cocker spaniel – jakie imię wybrać?

Podczas wyboru imienia dla psa trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników m.in. jego charakter, wielkość, historię oraz prostotę wypowiadania wybranej nazwy. Jako że spaniele są psami myśliwskimi, warto postawić na imię kojarzące się z polowaniem, np. Ariel, Potok, Sokół czy Pogoń. Ważne, aby imię  było stosunkowo proste, wpadało w ucho i miało pozytywne zabarwienie. Imię dla cocker spaniela to wizytówka dla psa, ale także właściciela, dlatego warto poświęcić chwilę i dobrać nazwę, która będzie się dobrze kojarzyła i w pełni odda unikalny charakter Twojego zwierzęcia.

Similar Posts