Aby oglądać w kinie film 3 D lub oddać się rozrywce w rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej, potrzebne są specjalne gogle lub okulary. Jest jednak alternatywa, dzięki której można podziwiać trójwymiarowe efekty bez takich gadżetów. Czym jest holografia i hologramy? Wyjaśniamy poniżej.
Hologram – trójwymiarowy obraz obiektu
Hologramy są powszechnie wykorzystywane, aby potwierdzić autentyczność dokumentów, walut czy wybranych produktów, np. płyt CD. W wersji podstawowej jest to dwuwymiarowy obrazek mieniący się różnymi kolorami – obrazek może być oglądany z kilku stron. Co więcej, widoczne są paralaksy, perspektywa i głębia, a natężenie efektów wynika z jakości danego hologramu. Hologram to trójwymiarowy obraz obiektu, dzięki niemu można przekonać się, jak dany obiekt prezentuje się z różnych stron.
Jak stworzyć hologram?
Aby powstał hologram, trzeba oświetlić płytkę holograficzną dwoma wiązkami światła z jednego źródła. Dzięki płytce półprzepuszczalnej jedna z nich pada na płytkę a druga odbija się od obiektu, który chcemy zapisać w hologramie. Trudności sprawia jednak stworzenie hologramu widocznego nie tylko w laboratoryjnym świetle, ale też w warunkach normalnych, czyli przy rozproszonym świetle. Światło używane podczas zapisywania hologramu ma inne parametry niż codzienne.
Współcześnie jednak zaawansowana holografia nie rozwija się dynamicznie. Rok temu naukowcy koreańscy uzyskali, przy użyciu różnokolorowych laserów wysokiej mocy, animowany hologram kostki Rubika. Efekt to 3-calowy hologram o niewielkiej płynności animacji.
Urządzenia hologramo-podobne
Bardziej powszechne i częściej stosowane są urządzenie hologramo-podobne, np. ekrany wyświetlające obraz 3D bez konieczności zakładania przeznaczonych do tego okularów. Taki efekt można uzyskać, pokrywając ekran system soczewek. Z kolei systemy projektorów tworzą „hologramy” osób i przedmiotów w trakcie koncertów lub multimedialnych pokazów.
Rozwój i przyszłość holografii są trudne do przewidzenia, poza tym wciąż powstają technologie konkurencyjne. Zaawansowane hologramy szybciej będą stosowane w działaniach marketingowych niż w codziennej rozrywce. Dowiedz się więcej na temat hologramów i przeczytaj artykuł na LenovoZone.pl: https://lenovozone.pl/blog/hologramy-i-holografia/