Biznes

Chmura obliczeniowa dla firm – co to jest i jakie są jej zalety?

Chmura obliczeniowa dla firm - co to jest i jakie są jej zalety?

Gdy mowa o tym jak nowoczesne technologie usprawniają działanie wielu firm bardzo często można usłyszeć o czymś takim jak cloud computing, lub cloud services. Polska nazwa tej usługi to chmura obliczeniowa. Co to właściwie jest i co może dać chmura dla firm?

Chmura dla firm – co to jest?

Usługa ta zakłada przechowywanie rozmaitych danych, plików oraz aplikacji w chmurze, czyli na serwerach poza lokalną siecią firmową. Serwery te rozmieszczone są po całym świecie. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań, oprócz tego, że mają zapewniony szybki dostęp do swoich danych przechowywanych w chmurze, to zyskują również opiekę techniczną. Mówiąc prościej, chmura dla firm oznacza, że zamiast przechowywać dane na twardym dysku komputera bądź serwerach firmy wystarczy włączyć komputer (bądź urządzenie mobilne) połączyć się z Internetem i gotowe –  pliki, aplikacje i dane firmy będą dostępne. Dzięki temu nie trzeba też już instalować konkretnego oprogramowania na swoim sprzęcie. Wszystko będzie w chmurze.  

Możliwości jakie niesie cloud computing przekładają się na to, że nawet niewielkie przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem korzystać z technologii, które w normalnym modelu dostarczania byłyby poza ich zasięgiem finansowym. Mowa tutaj o wydatkach typu zakup serwerów (jak również związanych z nimi wszelkich spraw pobocznych, takich jak zakup szaf serwerowych, czy przystosowanie pomieszczenia do pełnienia funkcji serwerowni), czy zakup licencji oprogramowania oraz dbałość o jego aktualizacje.

Klient nie kupuje programów tylko z nich korzysta – płaci więc za usługę, na zasadzie abonamentu. 

Zalety chmur obliczeniowych

Omawiane chmury obliczeniowe oferują szereg udogodnień dla firm. Przede wszystkim przedsiębiorstwa mogą skupić się na swojej działalności, bo kosztowne procesy związane ze sprawami IT zostaną wydelegowane poza firmę. 

Kolejnym atutem jest oszczędność. Korzystając z chmury nie trzeba będzie inwestować sporych nakładów pieniędzy w serwery, całą związaną z nimi infrastrukturę jak i obsługę. Co więcej, odpadają wydatki na kupno konkretnego oprogramowania (które nieraz i tak można użytkować na ograniczonej liczbie stanowisk pracy), ponieważ wiele programów działa w chmurze. 

Korzystając z usług cloud services, firma w szybki i łatwy sposób może udostępnić odpowiedni zestaw narzędzi pracownikom. Wygląd i działanie aplikacji nie różni się od tych w wersji standardowej. Co istotne, przekłada się to na większe możliwości jeżeli chodzi o coraz popularniejszą ostatnimi czasy pracę zdalną. Można z powodzeniem dzielić się danymi i przydzielać narzędzia do pracy nawet jeżeli pracownicy przebywają w różnych zakątkach kraju… a nawet świata.

Bardzo ważnym aspektem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszelkie dane przechowywane w chmurach są szyfrowane. Dostęp do danych ma właściciel i on podejmuje decyzję komu udziela dostępu i na jaki czas. Co ważne istnieje możliwość backupu, gdy przez przypadek usunie się nie te dane, które trzeba.  

Ze względu na wiele zalet, wygodę, oraz możliwość obniżenia kosztów, rozwiązanie to zyskuje sobie coraz większą popularność.

Similar Posts