Zdrowie i Uroda

Sól w diecie – czy trzeba ją zastępować i jak to robić?

Nadmiar soli w organizmie pokazany za pomocą dwóch łyżek, z których wysypuje się sól.

Statystyczny Polak spożywa w ciągu dnia około 10 gramów soli – podaje Instytut Żywności i Żywienia. Tradycyjne polskie dania, sklepowe półprodukty, a także żywność wysoko przetworzona – to przykłady posiłków, które zawierają ogromne ilości soli. Wyjściem z tej sytuacji nie jest całkowity brak soli w diecie, a jej racjonalne spożycie. Przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na ten krok i jak to zrobić.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto ograniczyć nadmiar soli,
  • czy trzeba całkowicie wyeliminować sól z diety,
  • jak przejść na zdrową dietę i ograniczyć sól.

 

Sól odgrywa w historii rozwoju człowieka ogromną rolę. Odkąd odkryto jej konserwujące właściwości, stała się produktem pierwszej potrzeby. Dzięki niej można było przedłużyć świeżość mięs, ryb, a także poprawić smak wielu potraw. Dlaczego więc dzisiaj sól jest tak krytykowaną przyprawą? Wszystko wynika z jej zbyt częstego wykorzystania. Zdrowa dieta powinna opierać się na różnorodności i niewielkiej ilości soli.

Nadmiar soli w organizmie – z czym to się może wiązać?

Według zaleceń WHO dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów. Jest to równoznaczne ze zjedzeniem maksymalnie jednej płaskiej łyżeczki tego składnika. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Sól jest często składnikiem wielu produktów, w tym  wędlin, serów, pieczywa czy kiszonek.

Dlaczego warto uważać na ilość soli w codziennej diecie? Nadmiar soli w organizmie może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne, w tym:

  • choroby nerek wynikające z przeciążenia układu moczowego,
  • obrzęki ciała wynikające z nadmiernego zatrzymywania płynów w organizmie,
  • bóle głowy spowodowane odwodnieniem.

 

Warto podkreślić również, że częste i intensywne solenie potraw zmienia percepcję smakową. Jeśli jesz dużo soli, przyzwyczajasz się do wyrazistych smaków, przez co inaczej odczuwasz np. smak zwykłych pomidorów czy innych warzyw. Sól wzmaga także apetyt (zwłaszcza na kolejne słone potrawy), skąd jest już prosta droga do nadwagi.

Brak soli w diecie – czy można z niej całkowicie zrezygnować?

Mogłoby się wydawać, że najzdrowszym sposobem byłoby całkowite wyeliminowanie soli ze swojej diety. Nie jest to jednak do końca możliwe. Sól dociera do organizmu nie tylko w postaci soli kuchennej czy soli morskiej dodawanej do potraw, ale też występuje w wielu powszechnie dostępnych produktach. Usunięcie ich ze swojego jadłospisu byłby bardzo trudne do wykonania i sprawiłoby, że Twoje codzienne menu stałoby się bardzo ubogie. Sól stanowi główne źródło sodu i chloru w diecie, w związku z czym jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  • Sód odpowiada za regulację objętości wody w organizmie i chroni go przed odwodnieniem. Bierze także udział w przewodzeniu impulsów nerwowych m.in. w napięciu mięśni gładkich, szkieletowych i serca. Dodatkowo sód jest uczestnikiem w procesie transportu glukozy i aminokwasów w organizmie.
  • Chlor odpowiada za utrzymanie odpowiedniego pH krwi. Jest także jednym ze składników, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Ponadto chlor aktywuje enzymy trawienne śliny, w związku z czym jest niezbędny w procesie trawienia.

 

Czym zastąpić sól, czyli jak przejść na zdrową i racjonalną dietę?

Zbyt duże ilości soli mogą wiązać się z problemami zdrowotnymi, natomiast niedobory soli również nie są zbyt dobre dla organizmu. Aby pogodzić ze sobą te kwestie, należy znaleźć wypośrodkowane rozwiązanie i podejść do spożycia soli w sposób racjonalny. To znaczy:

  • całkowicie zrezygnuj lub ogranicz do minimum żywność wysoko przetworzoną. Zamiast fast foodów wybierz domowe przekąski;
  • zamiast gotowych mieszanek przypraw wybieraj przyprawy jednoskładnikowe;
  • jeśli chcesz wzmocnić smak potraw, sprawdź, jakich ziół możesz użyć zamiast soli. Zacznij stosować m.in. cząber, estragon, lubczyk, majeranek lub tymianek.

 

Jeśli nie masz czasu ani ochoty na eksperymenty w kuchni lub po prostu nie wiesz, jak się za to zabrać, możesz też wykupić zdrowy catering z dostawą w wybrane przez Ciebie miejsce. Dieta pudełkowa Nice To Fit You będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci nauczyć się jeść potrawy z mniejszą zawartością soli, odkryć nowe smaki, a przede wszystkim bawić się dietą. Dzięki Nice To Fit You wszystkie posiłki dopasowujesz do swoich potrzeb. Ty wybierasz, co i jak często chcesz jeść. W zależności od pakietu możesz ułożyć menu spośród 20, 25 a nawet 30 posiłków. Dzięki temu zdrowe odżywianie nigdy Ci się nie znudzi!

Czy brak soli w diecie to metoda, którą warto promować? Niekoniecznie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, ile w rzeczywistości soli spożywasz w ciągu dnia. Jeśli czujesz, że jesteś cały czas spragniony, często chodzisz do toalety, nie odczuwasz naturalnych smaków potraw, a jednocześnie masz problem ze zrzuceniem wagi, to znak, że masz w swoim organizmie nadmiar soli. Aby ją ograniczyć, wystarczy Ci zdrowa, zbilansowana w dieta, w której sól może być zastępowana innymi przyprawami.

Similar Posts