Numizmatyka to bardzo ciekawa pasja dla wszystkich, niezależnie od wieku. Nie tylko pozwala tworzyć niesamowite kolekcje monet. Wiele numizmatycznych okazów nawiązuje do istotnych wydarzeń w dziejach świata czy Polski, a co za tym idzie, jest doskonałym źródłem wiedzy historycznej.
Cud nad Wisłą
Polska historia jest bogata w wiele ciekawych wydarzeń. Jednym z nich jest Bitwa Warszawska z 1920 roku. Rozegrała się ona pomiędzy stroną polską, a bolszewicką. Znaczenie tej bitwy dla całego świata było ogromne. Mówi się, że dzięki niej udało się zahamować rozprzestrzenianie się komunizmu na Europę Zachodnią. W tym roku obchodzimy stulecie zwycięstwa Polaków. Z tej okazji został wydany złoty medal upamiętniający Bitwę Warszawską. Jest on wybity w złocie wysokiej próby, przy wykorzystaniu tak zwanego bicia stemplem lustrzanym, co zapewnia najwyższą jakość menniczą. Awers tego numizmatu prezentuje kawalerzystę i Józefa Piłsudskiego, tył medalu zdobi z kolei Biały Orzeł z 1919 roku.
Znana data
15 lipca 1410. Nie trzeba być historykiem, aby wiedzieć, co wydarzyło się tego dnia. O słynnej Bitwie pod Grunwaldem wiedzą niemal wszyscy. Stronami konfliktu były połączone siły polsko-litewskie oraz Państwo Krzyżackie. Choć podczas bitwy nie udało się całkowicie zlikwidować zakonu, to Polska i Litwa odniosły wielkie zwycięstwo. Medal upamiętniający to wydarzenie można znaleźć na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka. Jest on niezwykły, ponieważ łączy w sobie elementy malarstwa i rzeźby. Kolekcjonerzy docenią także jakość wykonania. Numizmat wybito w stopie srebra 333/1000, a jego średnica to aż 45 mm.
Od początku
Cztery lata temu wydany został medal jubileuszowy upamiętniający chrzest Polski. Z okazji 1050 rocznicy tego wydarzenia Skarbnica Narodowa wyemitowała uszlachetniony złotem numizmat obrazujący symbolicznie chrzest naszego kraju. Medal ten jest częścią większej kolekcji „Bóg, Honor, Ojczyzna – Dzieje Narodu Polskiego”.
Jak widać, numizmaty mogą stać się wspaniałym przyczynkiem do poznawania historii. Zarówno kolekcjoner, jak i jego rodzina czy znajomi mogą wspólnie zagłębiać się w dzieje naszego kraju lub świata, przy okazji podziwiając kunsztowne wykonanie medali.