Zdrowie i Uroda

10 sposobów na rozdwojone końcówki. Jak im zapobiegać?

rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki są problemem wielu osób. Najczęściej zmagają się z nim kobiety, które pragną zapuścić włosy. Zniszczone końcówki skutecznie to utrudniają. Wyglądają nieestetyczne, są suche i łamią się. W takim przypadku ciężko uzyskać długie i lśniące włosy. Jak powstrzymać ich rozdwajanie? Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, dzięki którym zmniejszysz lub całkowicie wyeliminujesz ten problem.

Rozdwojone końcówki włosów – przyczyny

Warto na początek dowiedzieć się, czym tak właściwie jest rozdwojenie włosa i w jaki sposób powstaje. Przeciętny włos składa się z trzech warstw. Ta, która znajduje się na zewnątrz, tworzy łuski. Mają one za zadanie ochraniać cały włos. Może jednak ulec uszkodzeniu, najczęściej pod wpływem czynników mechanicznych oraz braku nawilżenia i odżywienia. To skutkuje rozdwojeniem się włosa.

Czy rozdwojone włosy da się w jakiś sposób skutecznie uratować poprzez „sklejenie”? Niestety nie. Zastosowanie kosmetyków „sklejających” końce poprawi ich wygląd na krótki czas. Po umyciu zniszczone końcówki znów będą widoczne. Najlepszym rozwiązaniem, aby się ich całkowicie pozbyć jest po prostu obcięcie. Istnieją jednak sposoby na poprawę ich wyglądu, a co ważniejsze – na zapobieganie rozdwajaniu się końcówek. Dzięki ich stosowaniu i odrobinie cierpliwości masz szansę zyskać piękne, długie i zdrowe włosy.

Sposoby na rozdwojone końcówki

rozdwojone końcówki włosów

Większość z poniższych sposobów ma charakter zapobiegawczy. Dzięki nim zabezpieczysz włosy i zmniejszysz ryzyko rozdwajania. Kilka metod sprawdzi się jednak też do zmniejszenia widoczności zniszczeń. Wszystkie przyczynią się do ogólnej poprawy kondycji włosów.

  1. Wyeliminuj czynniki powodujące uszkodzenia mechaniczne włosów. Zaliczyć tutaj można wszelkiego rodzaju szarpanie i gwałtowne rozczesywanie. Bardzo częstym błędem jest intensywne tarcie umytych włosów ręcznikiem. Może to powodować ścieranie łuski włosa, co skutkuje jego zniszczeniem i osłabieniem. Do czesania włosów, zwłaszcza mokrych, lepiej wybierz grzebień lub szczotkę z rzadko rozstawionymi zębami. W niektórych przypadkach do powstania rozdwojonych końcówek może przyczynić się używanie plastikowych szczotek i grzebieni.
  2. Ogranicz zabiegi stylizacyjne. Szczególnie chodzi tutaj o te z użyciem wysokiej temperatury. Częste prostowanie, kręcenie i suszenie gorącym powietrzem przyczynia się do wysuszania włosów. Przez to końcówki mogą zacząć się rozdwajać. Warto również ograniczyć wykonywanie fryzur z użyciem ostrych wsuwek i dużej ilości kosmetyków utrwalających. Ostre akcesoria, takie jak wsuwki, spinki czy gumki z metalowymi elementami mechanicznie uszkadzają włosy. Z kolei lakiery i inne kosmetyki do stylizacji mogą prowadzić do wysuszenia.

    rozdwojone końcówki stylizacja

  3. Stosuj delikatne szampony. Ten krok może poprawić nie tylko stan samych włosów, ale również skóry głowy. Częste mycie mocno oczyszczającym szamponem prowadzi do wysuszenia. Zdecydowanie lepiej jest wybrać kosmetyk nie zawierający silnych substancji myjących. Dobrze sprawdzą się na przykład szampony nawilżające i regenerujące. Jeśli zmagasz się z przetłuszczaniem skóry głowy, dobrym rozwiązaniem może być stosowanie delikatnego szamponu dla dzieci. Skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia, jednocześnie nie przesuszając włosów. Możesz też używać dwóch szamponów – jeden na skórę głowy, a drugi – nawilżający i odżywczy – na długości i końcówkach.
  4. Myj włosy letnią wodą. Gorąca woda wpływa na nie podobnie, jak zabiegi stylizacyjne z użyciem wysokiej temperatury. Może to znacznie pogorszyć stan włosów, zwłaszcza w przypadku problemu z rozdwojonymi końcówkami. Do mycia głowy najlepiej używać letniej lub lekko chłodnej wody. Zimnym strumieniem można spłukiwać kosmetyki pielęgnacyjne, np. odżywkę.
  5. Stosuj maski i odżywki. To niezbędny krok w pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych zniszczonych. Odżywkę należy nakładać po każdym myciu. Zregeneruje ona włosy i wygładzi je. Dzięki temu łatwiej będzie je rozczesać, co pomoże uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Maskę warto stosować co 2-3 mycia. Najlepiej pozostawić ją na włosach na dłuższy czas, np. pół godziny. Tego typu produkty mają działanie regenerujące i silnie nawilżające. Znacznie poprawiają kondycję włosów i pomagają uniknąć rozdwajania się kolejnych końcówek. Ważnym krokiem jest także stosowanie specjalnego serum na rozdwajające się końcówki włosów. Tak zabezpieczone końce będą widocznie gładsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

    sposoby na rozdwojone końcówki

  6. Unikaj czesania mokrych włosów. Mokre kosmyki są bardziej narażone na uszkodzenia. Włosy warto rozczesywać przed myciem. Będą mniej splątane, a po wyschnięciu zdecydowanie łatwiej je rozczeszesz. Jeśli zmagasz się z wyjątkowo mocnym plątaniem, możesz zastosować odżywkę bez spłukiwania lub specjalny spray. Dzięki takim produktom szczotka będzie gładko sunąć, nie niszcząc końcówek włosów.
  7. Związuj włosy, gdy śpisz lub nosisz szorstkie ubrania. Spanie z luźno rozpuszczonymi kosmykami to bardzo częsty błąd, którego skutkiem są rozdwojone końcówki włosów. Narażone są one na tarcie o poduszkę, co może bardzo pogorszyć ich stan. Podobnie jak ocieranie o szorstki sweter lub płaszcz. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej jest upiąć włosy w kok lub zapleść w warkocz.
  8. Regularnie podcinaj włosy u fryzjera. To tak naprawdę jedyny skuteczny sposób na rozdwojone końcówki, który pozwala się ich pozbyć. Wiele kobiet marzy o długich włosach i z tego powodu unika ich obcinania. Wbrew pozorom, może to jeszcze bardziej utrudnić zapuszczanie. Zniszczone końcówki łamią się i wykruszają. Unikanie ich obcinania może spowodować, że ostatecznie trzeba będzie uciąć więcej włosów. Dlatego warto co jakiś czas udać się fryzjera, by odświeżyć fryzurę i pozbyć się zniszczonych końców.

    jak pozbyć się rozdwojonych końcówek

  9. Unikaj samodzielnego podcinania. Jak już wspomniano wyżej, regularne obcinanie końcówek jest bardzo ważne. Nie warto jednak robić tego samodzielnie. Zwykłe nożyczki do użytku domowego nie są wystarczająco ostre, by prawidłowo uciąć włosy. W efekcie miażdżą je, a to może skutkować dalszym rozdwajaniem. Zdecydowanie lepiej udać się do specjalisty.
  10. Zadbaj o zdrową dietę. To ostatni, ale ważny punkt. Problemy z włosami bywają objawem niedoborów żelaza, cynku, miedzi oraz witamin z grupy B, a także A i E. Warto regularnie spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, strączki, ryby, jaja i orzechy. Pozwoli to utrzymać odpowiedni poziom wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, dzięki czemu włosy będą zdrowe, mocne i lśniące.

Podsumowanie

Piękne i długie włosy niezaprzeczalnie podkreślają urodę i dodają pewności siebie. To marzenie wielu kobiet, które na co dzień zmagają się z wysuszeniem włosów i rozdwojonymi końcami. Stosowanie kosmetyków, które je scalają jest tylko chwilowym rozwiązaniem. Poprawi wygląd kosmyków, jednak nie wyeliminuje problemu. Jedynym sposobem na całkowite pozbycie się rozdwojonych włosów jest ich podcinanie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można jednak zdecydowanie poprawić kondycję włosów. Kluczowe jest ich nawilżenie, odżywienie i zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Warto również zadbać o odpowiednią dietę. Stosowanie tych sposobów sprawi, że rozdwojone końcówki przestaną być problemem, a włosy odwdzięczą się zdrowym blaskiem.

Similar Posts