Jednymi z podstawowych beneficjentów deklaracji i formularza PIT-37, są osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę i osiągające z tego tytułu jedyne wynagrodzenie. Ich podatki i zaliczki rozliczane są przez płatników składek (pracodawców) – na co dzień podatnicy (pracownicy) nie mają zbyt wiele wspólnego zawodowo z kwestiami finansowymi, podatkowymi czy rozliczeniowymi. Nic więc dziwnego, że często właśnie ta grupa, pomimo wydawało by się najprostszego wyliczenia, ma z nim największe trudności. Jak prawidłowo rozliczyć PIT-37? Czym jest PIT online i Twój e-PIT? Jak przygotować się do pracy nad deklaracją podatkową?
Przygotowanie do rozliczenia
Deklarację PIT-37, bez względu na przyszłą formę pracy (czy to tradycyjną czy PIT online), przygotowuje się na odpowiednich podstawach. Dokumentami źródłowymi dla PIT-37 będą przede wszystkim informacje znane podatnikowi (jego dane identyfikacyjne czy adres zamieszkania i tym podobne) oraz dane przekazywane przez jego pracodawcę (w formie PIT-11, który informuje o dochodach, a także pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dotyczących danego pracownika i przekazywanych przez płatników).
Deklarację należy przygotować oraz zapłacić ewentualnie wyliczone w niej zobowiązanie podatkowe, w konkretnym terminie wskazanym przez ustawodawcę – jest to dzień 30 kwietnia, następującego po danym roku podatkowym. W przypadku PIT-37 za 2019 rok, podatnicy będą więc musieli formalnie złożyć PIT-37 do 30 kwietnia 2020 roku.
Formy i możliwości przygotowania PIT-37
Po przygotowaniu do pracy nad PIT-37, podatnik staje przed wyborem odpowiedniej formuły pracy. Zgodnie z obowiązującymi normami, ma on obecnie przed sobą zasadniczo trzy różne możliwości pracy:
-
-
Rozliczenie w wersji tradycyjnej – przygotowywane pisemnie w wersji tradycyjnej, czyli papierowej i złożone samodzielnie w odpowiednim urzędzie skarbowym, w maszynie PIT’omatu w urzędzie lub za pomocą listu poleconego Poczty Polskiej;
-
Przygotowanie PIT online – coraz popularniejszą formą rozliczenia rocznego zeznania podatkowego, stają się elektroniczne formy rozliczenia PIT – tak zwane PITy online, w których praca polega na wypełnianiu formularza w specjalnej aplikacji elektronicznej, a następnie PIT-37 przesyłany jest przez Internet, do odpowiedniego organu podatkowego. W tym rozwiązaniu podatnik może w formie elektronicznej, samodzielnie przygotować swoje rozliczenie, w całości decydując co się w nim znajdzie, korzystając z wszystkich swoich praw, ulg i zwolnień;
-
-
Twój e-PIT – w ramach wsparcia rozwoju e-deklaracji oraz e-administracji, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla swoich podatników nową usługę: tak zwany „Twój e-PIT”, który polega na przygotowaniu deklaracji za podatnika, na podstawie informacji przekazanych administracji uprzednio przez urzędy, pracodawców, itp.. Skorzystanie z Twój e-PIT, podobnie jak PITy online, opiera się na pracy przy pomocy komputera i wysłaniu deklaracji przez Internet – może polegać na zaakceptowaniu, edycji lub odrzuceniu wcześniej przygotowanego rozliczenia. Podatnik nie ma możliwości stworzenia go od początku – jednak Twój e-PIT nie jest obowiązkowy – to znaczy, że każdy podatnik może wybrać zamiast niego na przykład PIT-online i przygotować go samodzielnie.