Poszukujesz programu do wystawiania faktur dopasowanego do Twoich potrzeb? Prowadzisz jednoosobową firmę albo zatrudniasz pracowników? Dobry program do fakturowania powinien być prosty w obsłudze i mieć funkcje ułatwiające wystawienie faktur np. możliwość automatycznego pobrania danych z GUS, a także możliwość wystawiania różnych rodzajów dokumentów. Sprawdź, jakie są rodzaje programów do faktur i wybierz najlepszy z nich.
Programy do wystawiania faktur można podzielić na płatne i bezpłatne.
Bezpłatny program do fakturowania
Jeśli nie lubisz przepłacać, zdecyduj się na rządowy program e-mikrofirma. Aplikacja powstała z myślą o przedsiębiorcach, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystając z niego, możesz stworzyć proste faktury, ewidencjonować zakupy, wystawiać raporty kasowe oraz kontrolować listy, na których znajdują się faktury sprzedażowe, kosztowe i zestawienia kasy fiskalnej. W porównaniu do płatnych narzędzi, te nie ma aż tak wielu funkcji. Największą zaletą tego programu jest możliwość przygotowywania, a w dalszej kolejności przesyłania do Ministerstwa Finansów jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Program e-mikrofirma nie jest jedynym programem do fakturowania. Dostępne są także inne darmowe programy, które są okrojonymi wersjami pełnych systemów np. mają limit wystawianych faktur, czyli limit klientów.
Płatne programy do wystawiania faktur
Płatne programy do wystawiania faktur mają zdecydowanie więcej funkcji niż bezpłatne, np.: rządowe narzędzie e-mikrofirma, m.in.:
- Automatyczne pobieranie kontrahentów z GUS;
- Możliwość wystawiania różnych rodzajów dokumentów tj. faktur z zerową stawką, duplikatów faktur, faktur zaliczkowych, prostych faktur oraz innych rodzajów dokumentów;
- Edycję dokumentów;
- Integrację programu z innymi aplikacjami np. z Allegro i e-sklepami;
- Dodatkowo również obsługę księgową;
- Zapamiętywanie danych kontrahentów;
- Tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych;
- Wygodne rozwiązanie związane z obiegiem dokumentów oraz wydruk dokumentów bezpośrednio z aplikacji;
- Możliwość eksportowania przelewu do banków i zatwierdzenia ich jednym kodem;
- Generowanie kodów QR;
Silna konkurencja na rynku dla usług biznesu powoduje, że producenci oprogramowania oferują narzędzia do fakturowania w coraz atrakcyjniejszych cenach.
Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania online daje możliwość przetestowania swoich produktów. Bezpłatna wersja próbna dostępna jest przez określony czas. Dzięki temu potencjalny klient może sprawdzić, czy narzędzie mu odpowiada. W zależności od programu okres próbny może trwać: 7, 14, 30 dni lub nawet kilka miesięcy. Producenci stosują także inne limity np. umożliwiają wystawianie kilku faktur np. 3 w miesiącu. Po przekroczeniu tego limitu, klient musi wykupić płatną wersję programu.
Sprawdź ranking programów do fakturowania na stronie: 6krokow.pl i znajdź najlepsze oprogramowanie dla siebie.
Czy wszystkie programy do fakturowania online należy instalować?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje programów do faktur – instalowane na komputerze i offline. Obydwa rozwiązania są bardzo wygodne dla przedsiębiorców, jednak różnią się od siebie. Programy instalowane na komputerze są mniej bezpieczne od tych dostępnych w chmurze. Jeśli przedsiębiorcy przydarzy się awaria dysku lub atak wirusa, wtedy może okazać się, że właściciel firmy może stracić wszystkie dane. Programów dostępnych w chmurze nie trzeba instalować, ponieważ jest to rodzaj oprogramowania dostępny online. Czym jeszcze różnią się programy instalowane na komputerze od tych udostępnionych w chmurze?
- Program instalowany na komputerze daje Ci większą kontrolę nad danymi, ponieważ są przechowywane lokalnie. To doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy obawiają się o prywatność i bezpieczeństwo;
- Programy instalowane na komputerze nie są zależne od dostępu do Internetu;
- Oprogramowania instalowane na komputerze pracują szybko i wydajnie;
- Programy instalowane na komputerze dostępne są tylko na jednym urządzeniu, dlatego przedsiębiorca nie może wystawiać faktur z dowolnego miejsca;
- Programy instalowane na komputerze nie zapisują automatycznie kopii zapasowych;
- Programy instalowane na komputerze nie pozwalają na współpracę z innymi osobami, nie umożliwiają udostępnienia konta księgowemu.