Sildenafil to jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w terapii zaburzeń erekcji. Co powinieneś wiedzieć, zanim po niego sięgniesz?
Historia sildenafilu naprawdę zaczęła się kilka dekad przed tym, jak pierwszy zawierający go lek – Viagra – trafił na rynek. Pod koniec lat 50. XX wieku badanie Sutherlanda i Ralla stwierdziło istnienie enzymu fosfodiesterazy, którego wysoki poziom może zaburzać mechanizm osiągnięcia erekcji. Krótko po tym rozpoczęto prace nad lekami hamującymi jego wydzielanie. W ich wyniku odkryto, że takie działanie ma substancja stosowana w leczeniu dusznicy – właśnie wspomniany preparat. Dziś ten lek dostępny jest również pod innymi markami i używany przez mężczyzn z całego świata.
Sildenafil – kiedy należy po niego sięgnąć?
Wbrew niektórym opiniom sildenafil nie jest przeznaczony w głównej mierze do leczenia zaburzeń wzwodu spowodowanych chorobami somatycznymi – np. miażdżycą, cukrzycą czy przerostem prostaty. W ich przypadku konieczna będzie terapia podstawowych schorzeń i ewentualnie wdrożenie innych leków. Wskazaniem do stosowania sildenafilu są przede wszystkim dysfunkcje na tle psychicznym lub nerwowym. Jeśli jesteś pewien, że twoje problemy wynikają ze stresu, przemęczenia lub lęków przed stosunkiem – preparaty zawierające tę substancję mogą pomóc ci w ich rozwiązaniu.
Leczenie zaburzeń erekcji sildenafilem
Produkty zawierające sildenafil dostępne są zarówno na receptę, jak i OTC. Na temat jego skuteczności w leczeniu zaburzeń wzwodu przeprowadzono wiele badań. Niemal wszystkie wykazały, że zdecydowana większość pacjentów po jego stosowaniu zauważa znaczącą poprawę sztywności członka oraz czasu trwania erekcji. Część badań potwierdziła również skuteczność leku w przypadku osób ze wspomnianymi chorobami współistniejącymi. Sildenafil najczęściej nie przywrócił im pełnej sprawności, ale dzięki kuracji wielu z nich było w stanie osiągnąć erekcję pozwalającą na odbycie stosunku.
Sildenafil – przeciwwskazania i skutki uboczne
Sildenafil jest uważany za lek stosunkowo bezpieczny, ale jego stosowanie może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Najczęściej zgłaszane przez pacjentów są:
– bóle głowy;
– nudności i wymioty;
– zmiany skórne (zaczerwienienie) oraz inne reakcje alergiczne;
– zmiany w odczuwaniu jasności, fotofobię (nadwrażliwość na światło) i rozmyte widzenie;
– zatkany nos;
– ból i ucisk w klatce piersiowej;
– długa, bolesna erekcja.
Dwa ostatnie objawy powinny skłonić się do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zarówno ich, jak i pozostałych wymienionych problemów często można uniknąć, stosując się do zaleceń z ulotki. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa ponadto, przyjmowanie leków nasercowych, choroby serca, choroby wątroby i niskie ciśnienie tętnicze. Ostrożność powinni zachować też pacjenci poniżej 18 roku życia.