Kaszel mokry, inaczej nazywany produktywnym, występuje najczęściej w trakcie infekcji układu oddechowego. Mogą mu towarzyszyć inne objawy jak gorączka czy ból gardła. Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu, pozwalającym pozbyć się zanieczyszczeń i ciał obcych z dróg oddechowych. Niestety mokry kaszel może być bardzo męczący, dlatego warto zastosować odpowiedni syrop dla dziecka. Syropy dla dzieci na kaszel pozwalają pozbyć się flegmy z dróg oddechowych, ułatwiają odkrztuszanie oraz łagodzą kaszel. Wydzielina, choć może wydawać się uciążliwa, jest niezbędna, ponieważ zapobiega ona wysychaniu błony śluzowej. Oprócz tego zapewnia prawidłową pracę rzęsek nabłonka oddechowego. Problem występuje, kiedy wydzielina jest produkowana w nadmiarze, a także gdy jej lepkość i gęstość jest zwiększona, ponieważ usunięcie jej z dróg oddechowych jest utrudnione.
Mokry kaszel u dziecka
Kaszel możemy podzielić na ostry, czyli taki, który trwa do 3 tygodni, oraz kaszel przewlekły. Możemy go również podzielić na kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy zwykle charakteryzuje się napadami oraz uczuciem suchości w gardle, z kolei kaszel mokry ma na celu odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel mokry u dziecka zwykle świadczy o infekcji układu oddechowego. Może też być objawem refluksu żołądkowo-jelitowego lub astmy.
Aby wybrać odpowiedni syrop dla dziecka, musimy odróżnić kaszel suchy od mokrego. Syropy na kaszel suchy będą działać przeciwkaszlowo, z kolei syropy na kaszel mokry działają zwykle wykrztuśnie, czyli pobudzają kaszel. Bardzo ważne jest, aby wybrać dobry syrop na mokry kaszel dla dziecka. Warto wiedzieć, że zalegająca w drogach oddechowych wydzielina może prowadzić do zapalenia oskrzeli czy płuc. Podając dziecku Deflegmin można więc zapobiec groźnym powikłaniom. Deflegmin zawiera substancję zwaną ambroksolem, który działa mukokinetycznie, ułatwia też transport wydzieliny, wspomagając odkrztuszanie.
Rodzaje syropów na kaszel
Syropy na kaszel mogą zawierać substancje naturalne, jak bluszcz pospolity, tymianek pospolity czy pierwiosnek lekarski, oraz substancje lecznicze, na przykład karbocysteinę, ambroksol, bromheksynę czy acetylocysteinę. Mają one różne działanie:
- wykrztuśne – zmniejszają lepkość wydzieliny oraz rozcieńczają ją, co ułatwia jej usuwanie z dróg oddechowych, pobudzają też wykrztuszanie;
- mukokinetyczne – pobudzają transport wydzieliny poprzez wpływ na rzęski w nabłonku dróg oddechowych;
- mukoregulacyjne – normalizują wydzielanie śluzu, dzięki czemu w drogach oddechowych nie powstaje nadmierna ilość wydzieliny;
- mukolityczne – rozpuszczają wydzielinę.
Co podać dziecku na kaszel?
Dla małych dzieci najlepsze będą Deflegmin Baby krople. Dzięki takiej formie można wygodnie odmierzyć odpowiednią dawkę i podać ją maluszkowi. Dla starszych dzieci polecany jest Deflegmin Junior syrop. Syropy na kaszel mokry rozrzedzają zalegającą wydzielinę oraz ułatwiają jej usuwanie, poprzez pobudzanie wykrztuszania. Leki Deflegmin zawierają ambroksol, który jest jedną z silniej działających substancji. Wykazuje działanie mukolityczne – zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza wytwarzanie surfaktantu płucnego oraz czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Dzięki temu zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych i usprawnia jego transport, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc kaszel. Podawany doustnie, bardzo szybko się wchłania. Przed ich użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Trzeba pamiętać, aby syropy na mokry kaszel podawać dziecku w ciągu dnia i kilka godzin przed snem. Nie należy stosować ich na noc, ponieważ pobudzają wykrztuszanie i będą utrudniać sen. Ważne jest również, aby dziecko piło duże ilości płynów, które dodatkowo pomogą w rozrzedzaniu wydzieliny.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jeśli kaszel występuje u niemowlęcia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto również zwrócić uwagę na takie objawy jak:
- mokry kaszel trwający dłużej niż 3 tygodnie,
- nawracające zapalenia płuc,
- nasilenie się kaszlu mimo stosowania leków,
- duszność,
- krwioplucie,
- problemy z oddychaniem.
W przypadku tych objawów konieczna jest dalsza diagnostyka co do przyczyny kaszlu.