Biznes

Praca zdalna – dlaczego warto?

Praca zdalna – dlaczego warto?

Praca zdalna, która upowszechniła się w czasie pandemii koronawirusa, nawet po poluzowaniu obostrzeń okazała się rozwiązaniem chętnie stosowanym w rozmaitych zawodach. Niektórzy jednak, którzy przyzwyczajeni są do pracy stacjonarnej, mają pewne wątpliwości co do zmiany trybu – i do tyczy to zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jednak praca zdalna ma sporo zalet i warto je rozważyć.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna jest ceniona przez wielu, ponieważ jest wygodna na wiele sposobów. Zobacz, jakie są uniwersalne zalety pracy zdalnej.

 

– Oszczędność czasu. Praca zdalna z domu pozwala zaoszczędzić czas, który w trybie stacjonarnym pracownik (i pracodawca) poświęca na dojazd do biura i powrót z niego. 

 

– Oszczędność pieniędzy. Skoro praca zdalna nie wymaga dojazdów, pozwala nam zaoszczędzić nie tylko czas z nimi związany, ale także pieniądze. Bez względu na to, czy dojeżdżalibyśmy samochodem, czy komunikacją miejską, pochłaniałoby to środki, które – zostając w domu – możemy zaoszczędzić. Praca zdalna to także możliwość zaoszczędzenia środków przez pracodawcę, który – jeśli wdroży pracę zdalną w swojej firmie – nie musi ponosić kosztów utrzymania biura.

 

– Większe możliwości. Niewątpliwą zaletą pracy zdalnej jest możliwość jej wykonywania bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy, i dystans, jaki dzieli nas od pracodawcy czy biura. To znaczy, że jako pracownik możemy zatrudnić się nawet w firmie, której siedziba mieści się na drugim końcu kraju (albo nawet dalej!), a jako pracodawca mamy dostęp do potencjalnych pracowników z całej Polski (lub szerzej).

 

– Większa elastyczność. Nie jest to regułą, ale dość często pracodawcy podchodzą do pracy zdalnej w sposób bardziej zadaniowy. Priorytetem jest wtedy wykonanie zadań, nie zaś spędzenie określonego czasu przy stanowisku. Często też godziny pracy można rozkładać dowolnie, jeśli ich suma się zgadza. W ten sposób możemy wyjść na spacer nawet w środku pracy – co może pozytywnie wpłynąć na naszą wydajność.

 

– Większy komfort. Praca zdalna pozwala nam na dopasowanie wszelkich warunków do własnych preferencji. Lubisz słuchać muzyki podczas pracy? Możesz wybierać swoje ulubione płyty. Wolisz pracować w ciszy? Żaden problem. Wszystkie parametry – temperaturę, oświetlenie, ustawienie biurka itp. – możesz dostosować do siebie.

 

– Brak dress code’u. Dress code nie jest najgorszą rzeczą w pracy stacjonarnej, ale nie wszyscy przepadają za sztywnymi regułami ubioru. Praca zdalna w domu ma także tę zaletę, że możemy się do niej ubrać tak, jak nam wygodnie.

 

Praca zdalna – nie tylko zalety

Choć praca zdalna ma wiele zalet, trzeba pamiętać także o tym, że wymaga od pracownika dobrej samoorganizacji i dyscypliny. Pracując w komfortowych warunkach, łatwo się rozproszyć. Prokrastynacja jest jednym z największych problemów pracy zdalnej – odkładanie ważnych zadań „na później”, ponieważ właśnie czytamy interesujący artykuł w internecie lub przechodzimy poziom gry na telefonie, może skutkować tym, że na koniec dnia nasze zadania pozostaną niewykonane, a my będziemy musieli pracować po godzinach.

 

Innym problemem, z jakim wiąże się praca zdalna, jest konieczność organizacji miejsca pracy. W biurze mamy to z głowy, jednak w domu musimy zagwarantować sobie odpowiednie stanowisko pracy oraz spokój do jej wykonywania. To ostatnie może być wyjątkowo trudne, jeśli w domu znajdują się też na przykład dzieci. W idealnej sytuacji możemy zorganizować domowe biuro w jednym z pokoi, w którym na czas pracy możemy pozostać sami. W innym wypadku musimy wytłumaczyć pozostałym domownikom, że na czas pracy powinni zostawić nas w spokoju.

 

Pandemia koronawirusa, w której czasie wielu pracowników przeszło na pracę zdalną, pokazała, że największym problemem takiego trybu jest zachowanie proporcji między pracą a życiem prywatnym. Kiedy nasz dom staje się wspólną przestrzenią pracy, rozrywki i wypoczynku, trudno zachować ich właściwe proporcje. Dlatego pamiętaj, by korzystać z zalet pracy zdalnej, ale znaleźć w swoim planie dnia czas na relaks i odpoczynek.

Similar Posts