Promieniowanie UV nie jest zbyt dobre dla naszej skóry. Sam proces opalania to reakcja obronna, podczas której dochodzi do wzrostu produkcji barwnika znanego jako melanina. Dlatego też na co dzień staramy się unikać ekspozycji na promieniowanie lub chronimy się przed nim, co jest możliwe dzięki filtrom UV zawartym w kosmetykach. Ale co w przypadku, jeżeli towarzyszy nam uczulenie na słońce? Czy można mu zapobiec?
Czym jest uczulenie na słońce?
Popularne fotodermatozy objawiają się często jednym głównym symptomem: jest to uczulenie na słońce. Ta niezwykle uporczywa i trudna do wyleczenia przypadłość to nic innego, jak zmiany skórne, które widoczne są gołym okiem, a które potrafią stale nawracać. Na wstępie warto jeszcze dodać, iż jest to reakcja na słońce, która może objawić się świądem, ale coraz częściej dodatkowo występuje też wysypka skórna.
Uczulenie na słońce określane jest jako nadwrażliwość na promieniowanie UV, w wyniku czego na skórze pojawiają się niechciane zmiany, takie jak wspomniana już wysypka skórna. Ta fotodermatoza przyjmuje różne postaci. Kto jest na nią szczególnie narażony? Przede wszystkim uczulenie na słońce diagnozowane jest u osób z jasną karnacją, które w tym przypadku mogą się spodziewać nawet stanu zapalnego. A co z ludźmi, którzy przechodzą atopowe zapalenie skóry? Wysypka skórna także może wystąpić, dlatego pielęgnacja odgrywa tak ważną rolę. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne, ponieważ ostatecznie mają one wpływ na wiele różnych chorób.
Czego unikać, jeżeli mamy uczulenie na słońce?
Okazuje się, że jeżeli mamy uczulenie na słońce, to nie wystarczy jedynie unikać kontaktu z promieniowaniem UV. Trzeba pamiętać o pewnych czynnikach, które są fotouczulające bądź fototoksyczne. Zaliczamy do nich między innymi takie substancje, jak choćby witaminę A oraz jej pochodne (mowa o retinolu), kwasy AHA i BHA, które występują w kosmetykach, niektóre środki zapachowe, przeciwbakteryjne barwniki oraz nawet zioła. Niekorzystnie może zadziałać nawet alkohol.
Należy zwrócić też uwagę na leki, ponieważ niektóre z nich mają bardzo silne działanie fotouczulające. Zazwyczaj dotyczy to preparatów takich jak antydepresanty, antybiotyki, tabletki hormonalne, leki przeciwzapalne bądź przeciwgrzybiczne oraz nasercowe. Podczas wizyty u specjalisty, który zechce przepisać nam nowe produkty lecznicze, powinniśmy wspomnieć o tym, że mamy uczulenie na słońce.
Uczulenie na słońce – czy da się mu zapobiec?
Taka reakcja skóry na promieniowanie UV na pewno nie jest dla nas obojętna. W końcu wiele czasu przebywamy poza domem i to podczas różnych pór roku. Jednak pod pojęciem uczulenie na słońce kryje się wiele fotodermatoz, które mogą mieć różny przebieg. Tak naprawdę przez całe życie musimy zwracać uwagę na czynniki prowokujące, których niestety nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zadbamy o siebie i swoją skórę, to łatwiej będzie nam zapobiec nawrotom uczulenia.
Uczulenie na słońce może więc nawracać. Niekiedy towarzyszy mu nawet wysypka skórna, która jest trudna w leczeniu. Czasami są to nawet ogromne, bolące bąble. Uczucie swędzenia bywa nieco nieznośne i uporczywe, dlatego chcemy się go pozbyć. Konieczne skontaktujmy się z lekarzem, który znajdzie najlepsze rozwiązanie.
Co pomoże na uczulenie na słońce?
Jeszcze jedną kwestią, którą warto poruszyć, są sposoby, dzięki którym nasza skóra rzeczywiście będzie w lepszym stanie. Mowa tutaj między innymi o pielęgnacji, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Jeżeli mamy bardzo bladą cerę, to bez dwóch zdań powinniśmy sięgnąć po krem SPF 50, a już zwłaszcza latem.
Nasza skóra będzie wdzięczna, jeżeli regularnie i równomiernie będziemy aplikować produkty chroniące przed słońcem. Warto także wiedzieć, że makijaż nie uchroni nas przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego, jeżeli wcześniej nie nałożymy właśnie produktu z filtrem. Dobrze również, aby unikać solarium czy długiego leżakowania na dworze i to w pełnym słońcu. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy zakryć niektóre obszary skóry przewiewnym. Tutaj przyda się top zasłaniający ramiona czy parasolka, która zadziała jak bariera przeciwsłoneczna.