Błonnik jest niezbędnym składnikiem diety. To dzięki niemu układ pokarmowy może funkcjonować prawidłowo. Nie pojawiają się też nieprzyjemne dolegliwości. Jest to substancja pochodzenia roślinnego, którą można dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem lub przy pomocy suplementów diety. Zobacz, jak błonnik wpływa na zdrowie układu pokarmowego.
Czym jest błonnik pokarmowy?
Błonnik jest włóknem pokarmowym, na które składają się różnego rodzaju substancje pochodzenia roślinnego. Zaliczane są do niego: celuloza, lignina, pektyny, gumy roślinne oraz hemicelulozy. Żadna z nich nie ulega strawieniu przez układ pokarmowy. Dzięki temu może wpływać na jego funkcjonowanie.
Wyróżnia się:
- błonnik rozpuszczalny w wodzie,
- błonnik nierozpuszczalny w wodzie.
Oba rodzaje substancji różnią się swoim działaniem.
Jak działa błonnik pokarmowy?
Błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie powoduje pojawienie się uczucia sytości. Ponadto sprawia on, że pokarm dłużej pozostaje w żołądku. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są na etapie odchudzania się. Dzięki błonnikowi nie pojawia się głód. Tym samym zmniejsza się potrzeba sięgania po kaloryczne przekąski.
Błonnik pokarmowy, który nie jest rozpuszczalny w wodzie, powoduje pobudzenie perystaltyki jelit. Dodatkowo zwiększa wchłanianie wody, co sprzyja formowaniu się prawidłowego stolca. Nie ma więc problemów z wypróżnianiem się. Tego typu błonnik pokarmowy powinny spożywać osoby, które cierpią na częste zaparcia lub biegunki.
Warto pamiętać także, że błonnik ma wpływ na florę bakteryjną jelit. Oznacza to, że sprzyja rozwojowi bakterii, które są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto dzięki niemu zwiększa się wydalanie szkodliwych i toksycznych produktów, co sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.
Czym skutkuje niska zawartość błonnika w diecie?
Niska zawartość błonnika w diecie powoduje zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Brak tej substancji sprzyja powstawaniu zaparć, czyli trudności z wypróżnianiem się. Skutkuje to pojawieniem się bólu brzucha lub hemoroidów.
Zaobserwowano także, że niedobór błonnika może mieć związek z rozwojem niektórych chorób cywilizacyjnych. Mowa o miażdżycy, otyłości, cukrzycy.
W jakich produktach znajduje się błonnik pokarmowy?
Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, należy włączyć do diety produkty, które go zawierają. W jadłospisie powinny znaleźć się:
- warzywa (marchew, bób, fasola, groch),
- owoce (jabłka, winogrona, banany, maliny),
- produkty pełnoziarniste,
- kasze (np. gryczana, jęczmienna),
- nasiona roślin strączkowych.
Suplementy diety w błonnikiem
Aby zyskać pewność, że organizm otrzymuje odpowiednią ilość błonnika, można zastosować suplementy diety. Ważne jest, aby wybierać naturalne produkty (np. błonnik witalny, który zawiera nasiona i łupiny babki jajowatej) lub takie, które zawierają jeszcze inne substancje dobre dla układu pokarmowego (np. probiotyki). Preparaty z błonnikiem mają postać proszku lub łatwych do połknięcia kapsułek.